Töre cinayetinin sebebi toplum baskısı

Töre cinayetinin sebebi toplum baskısı.17997
  • Giriş : 25.01.2009 / 09:37:00
  • Güncelleme : 25.01.2009 / 11:51:16

Töre ve namus cinayetlerini işleyen kişilerin dindar olduğu yönündeki yanlış inanış yapılan yeni çalışmalar sayesinde yıkılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıllardır töre cinayetlerini araştıran İstanbul Valiliği İnsan Hakları Masası Sorumlusu Avukat Vildan Yirmibeşoğlu'nun da yaptığı çalışmalar bu verileri doğruluyor. İlahiyat profesörü Süleyman Ateş, cinayeti en büyük günahlardan biri olarak kabul eden İslamiyet'in bu tür olaylarla bağdaştırılmasının mümkün olmadığını söylüyor. Namus ve töre uğruna birinin öldürülmesini cinayet olarak niteleyen Prof. Dr. Hayrettin Karaman ise işlenen cinayetlerin dindarlıkla ilgisinin olmadığını belirtiyor.

Töre ve namus adı altında işlenen cinayetlerin son bulması için yıllardır Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da anketler yapılıyor. Ancak ilk defa Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı ve arkadaşları araştırma için 170 mahkûmla yüz yüze görüştü. Araştırma verilerinden ortaya çıkan diğer bir çarpıcı sonuç ise cinayetlerin 18 yaş altındaki çocuklara işlettirildiği bilgisi. Avukat Vildan Yirmibeşoğlu ise bu tür cinayetlerin dinî duygularla değil, toplumsal baskı sebebiyle işlendiğine dikkat çekiyor. Yirmibeşoğlu karşılaştığı ilginç olayları şöyle aktarıyor: "Üniversitede verdiğim bir derste erkek öğrencilerin tamamına yakını kendilerinin de benzer bir durumla karşılaşmaları halinde cinayet işleyebileceklerini söylediler. Benzer bir tutumu emniyet yetkililerine verdiğim bir seminerde de gördüm. Bu nedenle töre ve namus cinayetlerini değerlendirirken çok kapsamlı bir bakış açısı geliştirmek gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*