Töre cinayetlerinde cezalar artırıldı

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Bakan Abdülkadir Aksu, kadınların yaşama hakkına kasteden namus ve töre cinayetlerinin cezalarının ağırlaştırılmasının kadın hakları konusunda atılmış önemli adımlardan biri olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hacı Ömer Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ise, proje ile belirlenen 6 ilde çalışma yürütüldüğünü ve öncelikli olarak en önemli sorunun ne olduğunun belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Sabancı, çalışma sırasında yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının proje elemanlarına yardımcı olmasının ve sorumluluk taşımasının kadınlar ile ilgili bu çalışmanıın olumlu sonuçlar vermesinde etkili olacağını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA) ve Türkiye'de faaliyet gösteren Birlişmiş Milletler (BM) kuruluşlarının ortak olarak gerçekleştirdiği, "Kadın ve kız çocuklarının insan haklarının korunması ve geliştirilmesi programı"nın 2. toplantısı Sabancı Center'da yapıldı. Toplantıya, programa mali destek veren Almanya, Danimarka, Finlandiya, İngiltere, İsveç, İsviçre, Kanada ve Norveç adına bürokratlar katılırken, programın ortakları olarak da İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Eşi Emine Aksu, Sabanacı Holding Yjönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, İstanbul Valisi Muammer Güler, Eski Devlet Bakanı Güldal Akşit ve BM temsilcileri katılanlar arasında yer aldı.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, kadınların karar alma mekanizmasında etkinliklerini artırmak için mücadele ettiklerini, kadına karşı yapılan ayrımcılığın önlenmesi için ailenin korunması içerikli yasanın kabulünün de bu anlamda olumlu gelişmelerden biri olduğunu anlattı. Yapılan anayasal değişikliklerle devletin kadınların haklarının korunması konusunda yükümlülük altına alındığını söyleyen Aksu, "Yeni İş Kanununda cinsiyet ayrımcılığına son verilmiştir. Yeni Türk Ceza Kanunu'nda kadına yönelik aile içi şiddet, eziyet başlığı altında yapılan düzenlemeler, kadınların yaşam haklarına kasteden töre ve namus cinayetlerine verilecek cezaların da ağırlaştırıldığını biliyoruz" ifadelerini kullandı. Bakan Aksu ayrıca, "Haydi Kızlar Okula" kampanyası çerçevesinde de 200 bine yakın kız çocuğunun okullara başlatıldığını, ilk ve ortaoğretimde okuyan ihtiyaç sahibi kız çocuklarının annelerine de erkek çocuklara oranla daha fazla yardım yapıldığını sözlerine ekledi.

Toplantının diğer konuşmacılarından biri de programa mali destek sağlayan Hacı Ömer sabancı Vakfı (VAKSA) Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı idi. Sabancı, konuşmasında kadınlarla ilgili sorunların çözümü için bir projenin yeterli olmadığını, Türkiye'nin kadınların siyasi temsil gibi konularda dünya devletlerinin çok gerisinde olduğunu belirtti.

Toplantı çıkışında gazetecilerin konu ile ilgili sorularını cevaplayan Sabancı, "Bu programın en önemli özelliği, belirlenen İzmir, Nevşehir, Kars, Şanlı Urfa, Trabzon ve Van illerinde en önemli kadın sorununun ne olduğunun tespit edilmesidir. Urfa'da başka, İzmlir'de başka bir sorun öne çıkabilir. Öncelikle belirlenen sorunu geniş katılımla ve o süreçte yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte karar veriyorlar. Bu çok önemli. Bu, işin yarıdan fazlasının çözülmüş olması demektir" dedi. Çalışmalar sırasında çözüm önerileri içeren raqpormların da hazırlandığını anlatan Güler, Bu projeler hayata geçtiğinde öncelikli sorunlarla daha etkin proje yönetimi yapılarak, kaynaklar ona göre harcanaktır" şeklinde konuştu.

Program kapsamında 2 yıllık çalışma sonucunda, çok sayıda vatandaşın kadın ve kız çocuklarının hakları konusunda çok daha fazla bilinçlenmesinin sağlanması, bu konuda eğitilmeleri, yerel yönetikmler ve sivil toplum kuruluşlarının kadın ve kız çocukların haklarının korunması konusunda bilgi sahibi olmasının sağlanması, programın yürütüldüğü 6 ilde çalışmalar değerlendirilerek etkin rol alan illere sertifika dağıtılması gibi amaçlara ulaşılması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious