Töre cinayetlerine vekil tepkisi

Töre cinayetlerine vekil tepkisi.30064
  • Giriş : 21.11.2008 / 22:06:00

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Çağla Aktemur Özyavuz, Şanlıurfa'nın sadece töre ve namus cinayetleri ile anılmaması gerektiğini, bunun çok kötü bir imaj oluşturduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özyavuz, en küçük bir olayın töre ile ilişkilendirilmesini eleştirirken, bu tür olayların tüm batı illerinde de yaşandığını ama bunun kıskançlık, cinnet gibi adlandırıldığını, basında ve kamuoyunda hiç yer verilmediğini dile getirdi.

Milletvekili Özyavuz, Ceylanpınar ilçesi Adana Mahallesi'nde geçtiğimiz pazar gecesi genç yaşta hamile bir kadının kocası tarafından öldürülmesi olayıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Özyavuz, genç yaştaki güzelliğiyle etrafının dikkatini çeken Aysel Çadır'ın nikahsız yaşadığı Müslüm B.'nin kıskançlığı yüzünden öldürülmesi olayının 'Töre ve namus' cinayeti olarak lanse edilmesini eleştirdi.

Özyavuz, Aysel Çadır'ın kıskançlık yüzünden kocası tarafından öldürülmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek, ailesine baş sağlığı diledi.

Özyavuz, olayın aslının kıskançlık olduğunu, bunun töre ve namus cinayeti olarak lanse edilmesinin hem bölge insanı açısından hem de Şanlıurfa'nın imajı açısından çok kötü yaralar açtığını belirterek, şunları söyledi: "Yaşanan olayı duyduğumda çok üzüldüm. Bir bayanın eşi ile kıskançlık tartışmasından sonra öldürülmesi, hiç bir şekilde kabul edilemez. Ama bu tür olayların hemen kamuoyunda ve basında büyük yer alması için töre ve namus cinayeti olarak nitelendirilmesi çok yanlıştır. Hem aileler zan altında bırakılıyor, hem de kişiler mağdur oluyor. Batı illerinde de kıskançlık kavgalarından cinayetler olmakta. Ama bunların hiç biri töre ve namus cinayeti olarak lanse edilmemekte."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*