Tören alanına getirilen öğrenciler soğuktan bayıldı!

Tören alanına getirilen öğrenciler soğuktan bayıldı!.7432
  • Giriş : 02.12.2007 / 13:29:00
  • Güncelleme : 02.12.2007 / 13:46:59

Tören alanına 2 saat önce getirilen öğrencilerin çoğu soğuktan bayıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kars Merkeze bağlı Esenyazı köyünde soğuk havada gerçekleştirilen okul açılışında köylüler kırmızı halı telaşına düşerken, alana 2 saat önce gelen öğrenciler, tir-tir titredi, bazıları hüngür hüngür ağladı, bazıları da fenalık geçirdi. Fenalık geçiren öğrenciler götürüldükleri sınıflarda soba etrafında ısınmaya çalıştılar.

İl Özel İdare bütçesinden yapılan harcamayla 480 bin YTL'ye mal olan 8 derslikli Merkez Esenyazı köyü İlköğretim Okulu'nın açılışı için köyde bir tören düzenlendi. 29'u ana sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 148 öğrencisi ve 6 öğretmeni bulunan yeni okul köylüyü ve öğrencileri sevince boğdu. Heyecanlı öğrenciler aileleriyle birlikte törenden 2 saat önce okul bahçesinde toplandılar. Açılış için okulda yapılan temizlik nedeniyle içeri alınmayan ve uzun süre dışarıda bekleyen öğrenciler, soğuktan tir tir titremeye başladılar. Zaman zaman okulun ek binasına giderek sınıflardaki sobaların etrafında ısınan öğrenciler, tören öncesi tekrar dışarı alındılar. Bu sırada soğuk havayla birlikte kar yağışı etkili oldu. Köylüler açılış için kırmızı halı ve koltukları evlerden alana taşırken, öğrenciler ise havanın gittikçe soğumasıyla zor anlar yaşadı. Üşüdükleri için hüngür hüngür ağlayan ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencileri, anneleri ve öğretmenleri tarafından ısıtılmaya çalışıldı. Öğretmenler buldukları kabanları öğrencilere giydirirken, anneleri de avuçlarıyla çocuklarının el ve yüzlerini ovuşturarak ısınmalarını sağladılar. Dondurucu soğukta ağlayan öğrencilerin gözyaşları ve kızaran gözleri öğretmenlerini telaşlandırdı.

Bu sırada Vali Mehmet Ufuk Erden ve beraberindekiler okulun açılışına vaktinde yetiştiler. Buz kesmiş ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak kendisini karşılayan öğrencilerin üşümüş olduklarını gören Vali Mehmet Ufuk Erden, törenin erken bitirilmesi talimatını verdi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşının okunmasının ardından bir öğrenci şiir okudu ve halk oyunları ekipleri kısa bir gösteri sundu.

Milli Eğitim Müdürü Ekrem Ekici'nin konuşma yaptığı sırada öğrencilerden bazıları soğuk hava nedeniyle fenalık geçirdi. Fenalık geçiren öğrenciler okulun ek binasına alındılar. Sınıflardaki sobanın etrafına geçen öğrenciler tören bitene kadar ısındılar.

Milli Eğitim Müdürü Ekrem Ekici, "Milli Eğitim Bananlığı'nın ürettiği yeni projelerden olan okulumuz kaloriferli olmakla beraber, idare odaları, kütüphane, çok amaçlı salon, laboratuvardan oluşmaktadır. İnşat alanı 322 metrekare, toplam alanı 966 metrekaredir. Bir ülkede kalkınmanın birinci derecede belirleyici olgu eğitim olduğundan muasır medeniyetler seviyesine çıkmış çağdaş toplum olmanın en önemli şartı eğitimden geçmektedir. Eğitim kalkınmanın temelidir. Sadece eğitilmiş toplumlar kendi kaderlerini belirlerler. Eğitimin yetersiz kaldığı hallerde gelişmişlik ve çağdaşlıktan bahsetmek mümkün değildir" dedi.

AK Parti Milletvekili Zeki Karabayır ve Vali Mehmet Ufuk Erden konuşmalarını kısa tuttular ve apar topar açılışa geçtiler. Açılışın ardından okulda inceleme yaparak sınıfları gezdiler. Torunlarının heyecanına ortak olmak için tören alanına gelen yaşlı kadınlar sıcak tavırlarıyla dikkatleri üzerlerine çektiler. Hayatlarında hiç okula gitmeyen ve okuma-yazma bilmeyen nineler torunlarının eğitimleri için yapılan bu hizmetten dolayı yetkilileri dua yağmuruna tuttular. 65 yaşındaki Beskay Gümüş, çocukluk yıllarında köyde okul olduğunu fakat babasının erkek evlatlarını okula gönderip kızları da ev işlerinde çalışsınlar okutmadığından dert yandı. Okumak için can attığını fakat yaşının geçtiğini de ifade eden Gümüş Nine, çocuklarını ve torunlarını okuttuğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious