Tören için yeni yönerge yayınlandı

Tören için yeni yönerge yayınlandı.13048
  • Giriş : 22.04.2009 / 11:37:00

MEB, "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okulların Geçit TÖreni Yönergesi" ismiyle yeni bir yönerge hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yürürlükten kaldırılan 1965 tarihli "Okulların Merasim Geçişi Yönetmeliği"nin yerine "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okulların Geçit TÖreni Yönergesi" ismiyle yeni bir yönerge hazırladı.
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanarak yürürlüğe konan yönerge, MEB'e bağlı her derece ve türdeki resmi/özel örgün ve yaygın eğitim okul/kurumlarının Ulusal Bayram, resmi bayramlar (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ile Zafer Bayramı), Atatürk'ün il, ilçe ve diğer yerleşim birimlerine yaptığı ziyaret ve gezi tarihlerinin yıl dönümü olan günleri ve mahalli kurtuluş günlerindeki geçit töreni uygulamasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Yönergeye göre, koordinasyonu MEB'de olan bayram kutlamalarının, programa göre akışını sağlamak üzere teknik komitede görevli bir beden eğitimi öğretmeni tören yöneticisi olacak.

Tören yöneticisi bayram kutlaması için "Hazır ol, dikkat, sağa/sola bak", geçit töreni için ise "Geçit töreni. Hazır ol. Yerinde say. Marş!" şeklinde komutlar verecek

Geçit töreninde okullar, ilköğretim, ortaöğretim okulları, askeri lise ve polis koleji, üniversiteler şeklinde sıralanacak.

Selamlama şekilleri ise geçit töreninde bulunacak gruplar için ayrı ayrı belirlendi.

Törene katılan öğretmen ve öğrencilerin kıyafetleri mevzuata uygun olacak. Buna göre, öğretmen ve öğrencilerin kıyafetleri, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik" ile "Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkİn Yönetmelik"te belirtilen hükümlere, üniversitelerde görevli öğretim elemanı ve öğrencilerin ise geçit törenine katılmaları halinde kıyafetleri yine bu yönetmelik hükümlerine uygun olacak.

Bayram kutlamalarında gösterilere katılan öğretmen ve öğrenciler, hareket ve mevsim özellikleri dikkate alınarak, teknik komite tarafından belirlenen ve kutlama komitesi tarafından kabul edilen kıyafetleri giyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*