Töreye direnen abi kardeşini öldürmedi

Töreye direnen abi kardeşini öldürmedi.17997
  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Kız kardeşini ''töre gereği'' öldürmesi emredilen ağabey E.Ç 17 yaşındaki kardeşi N.Ç'yi kendi eliyle devlet korumasına verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

E.Ç, kız kardeşini öldürmediği için ailesinden ayrıldığını, işini kaybettiğini, tüm bunlara ek olarak aile meclisinin ölüm tehdidiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Aile kararının kendisine iletildiğini, kız kardeşini öldüremeyeceğini anlayınca başka çözüm yolları aradığını ifade eden E.Ç yetkililere; ''Biz çok töre cinayeti işittik. Artık bu cinayetler son bulsun. Birileri töre cinayetlerini durdursun'' diye seslendi.

AMCA OĞLUNUN TECAVÜZÜ, AMCALARDAN OLUŞAN MECLİSİN KARARI

E.Ç (25), kız kardeşi N.Ç'nin 2006 yılının Haziran ayında ortadan kaybolduğunu anlattı.Kız kardeşinin kendi rızasıyla amcasının oğlu olan, evli ve bir çocuk babası G.Ç ile İstanbul'a kaçtığının kendisine söylendiğini dile getiren E.Ç şunları kaydetti:

''Amcalarım beni İstanbul'a çağırdılar ve bu ayıbı temizlememi, kız kardeşimi öldürmemi istediler. Kendileri de amcamın oğlu olan G.Ç'yi öldüreceklerdi. Böylece bu olay kapanacaktı. Ben de tamam deyip İzmir'e geri döndüm, gerçekten o zaman kız kardeşimi öldürmeyi düşünüyordum.''

Kız kardeşi N.Ç'nin kaçırıldıktan bir ay sonra İzmir'e teyzesinin yanına döndüğünü belirten E.Ç enişte ve teyzesinin ısrarıyla bir kere kız kardeşini dinlemeye karar verdiğini söyledi.Kardeşini dinledikten sonra ona hak verdiğini ifade eden E.Ç şunları söyledi:

''Amcamın oğlu G.Ç kardeşimi ilaçlı meyve suyu ile bayıltıp tecavüz etmiş. Kardeşimi önce Manisa, sonra Adana, daha sonra da İstanbul'a annesinin yanına götürmüş. Bu arada hep şiddet uygulamış, parklarda yatırmış, yengem de kardeşimin kolundaki bilezikleri almış. Kardeşime hep işkence etmişler. Sonra da olayı kapatmak için benim öldürmemi istemişler.''

Kardeşine kıyamadığını söyleyen E.Ç ailesinden ayrıldığını ve kız kardeşini de yanına alarak 2 ay yaşadığını dile getirdi.

İki ayın sonunda aile meclisinin tehditlerinin sıklaştığını belirten Ergin Ç sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben de kardeşimi alıp önce karakola oradan da savcılığa gittim. Bu insanlardan şikayetçiyim. Bizim peşimizi bıraksınlar. Ailem de yoksul, korkuyorlar, bize sahip çıkamıyorlar. Onların canı tehlikeye girmesin diye onların yanına da gidemiyoruz.''

''YENİ YAŞAM KURACAĞIZ''

E.Ç suçlular yakalandıktan sonra kız kardeşini de yanına alarak yeni bir yaşam kuracağını ifade etti.Olayların yatışmasının ardından kardeşiyle beraber yeni bir düzen kurmayı umduğunu ifade eden E.Ç ''Kardeşimi asla sokakta bırakmam'' diye konuştu.

Muş'un Malazgirt ilçesinden 20 yıl önce göç ettiklerini ifade eden Ergin Ç ''Törelerimiz hiç değişmedi, hala töre cinayetlerini duyuyoruz. Artık bu cinayetler son bulsun. Kardeş kardeşin katili olmasın'' dedi.

E.Ç'nin avukatı Yiğit Özden de kız kardeşin devlet korumasında olduğunu hatırlatarak, ağabeyin de koruma amaçlı olarak emniyet güçleri tarafından sağlanan mekanlarda kaldığını belirtti.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığının hukuki işlemleri sürdürdüğünü dile getiren Özden, ''İşlemlerin bir kısmı da kız kardeşin tecavüze uğradığı İstanbul savcılıklarınca yerine getirilecek'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious