Töreye karşı güçbirliği

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

"Töre ve Namus Cinayetleri Çözüm Önerilerinin Hayata Geçirilmesi" konulu bir toplantı düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara'da yapılacak toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, İçişleri, Milli Eğitim, Milli Savunma, Maliye, Adalet, Tarım ve Köyişleri bakanlıkları ile Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, SHÇEK, TRT, RTÜK, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu ve YÖK'ten temsilciler katılacak.

Hak-İş, TİSK, KESK, DİSK, Memur-Sen gibi sendikalarla, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, KAGİDER, KA-DER gibi kadın kuruluşları ve Ankara, Mersin ve Ege üniversitelerinin Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezlerinin de temsilci göndereceği toplantıda, töre ve namus cinayetleri ile kadına yönelik şiddetin önlenmesi için eylem planı oluşturulacak.

“YAPILANLAR VE YAPILMASI GEREKENLER GÖRÜŞÜLECEK”

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, TBMM Töre ve Namus Cinayetlerini Önleme Komisyonu'nun hazırladığı raporun, TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldüğünü hatırlattı.
Raporda, töre ve namus cinayetleriyle kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda öneriler yer aldığını ve sorumlu kuruluşların belirlendiğini ifade eden Çubukçu, bu konuda ilk kez Başbakanlık genelgesi hazırlandığını belirtti.
Genelgede Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğünün, koordinatör kuruluş olarak belirlendiğini anlatan Çubukçu, şunları kaydetti:

“Sorumlu kurumlar, Kadının Statüsü Danışma Kurulu üyesi sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin kadın sorunları araştırma ve uygulama merkezleri temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yapmayı planladık. Toplantıda sorumlu ve işbirliği kuruluşları tarafından bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılması gereken çalışmaları görüşeceğiz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious