Toskay, Ak Parti'nin eylem planına zayıf not verdi

Toskay, Ak Parti'nin eylem planına zayıf not verdi.54203
  • Giriş : 11.01.2008 / 16:24:00

MHP Genel Başkan Yardımcısı Toskay, dün açıklanan hükümet programı eylem planını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milliyetçi Hareket Partisi, (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, dün açıklanan hükümet programı eylem planında, halk kitlelerinin önemli sorunlarına ve beklentilerine cevap verecek herhangi bir şey olmadığını ileri sürdü.

Toskay, yaptığı yazılı açıklamada, eylem planında, ''yatırımları ve istihdamı arttıran, büyümeyi destekleyen bir önlem olmadığını'' ifade etti.

Hükümetin kurulduğundan bu yana eylem planında belirtilen konularda hiçbir icraat yapmadığını savunan Toskay, şunları kaydetti:

''AK Parti İktidarı, yeni bir gösteri ile kamuoyunu oyalama yolunu seçmiştir. Bu eylem planında halk kitlelerinin önemli sorunlarına ve beklentilerine cevap verecek herhangi bir şey yoktur. 'Düşük kur, yüksek reel faiz' politikası sürdürüleceği için dış ticaret açığı, cari açık artmaya devam edecek ve reel sektör rekabet şansını kaybedecektir. Planda belirtilenlerin çoğu AK Parti iktidarı döneminde devamlı tekrarlanan hedefler. Bunlardan bazılarında, söylenenlerle uygulama ve gerçekleşmeler tamamen ters yönde olmaktadır. Örnek; Mali disiplin hedefi ve 2007 bütçe uygulamaları.''

Eylem planında nükleer santral inşaatına bu yıl başlanacağının ifade edildiğini anımsatan Tunca Toskay, 9 Kasım 2007 tarihinde TBMM'den geçen kanunun ve bu konudaki gelişmelerin kendilerini endişeye sevk ettiğini kaydetti.

Nükleer santral konusundaki kanunun ve Bakanlığın konuya yaklaşımının, nükleer santral konusunda Türkiye'yi bir çıkmaza götüreceğini savunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Toskay, bunun sonucunda Türkiye'nin zaman, kaynak ve itibar kaybedeceğini ileri sürdü.

Toskay, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''AK Parti iktidarının şimdiye kadar uyguladığı ve bundan sonra da uygulamayı düşündüğü politikaların sonucu: Yoksulluk sınırında 12 milyon 950 bin kişi, 985 bin kişi açlık sınırının altında, 8 milyon 650 bin kişi yeşil kartlı, 8 milyon kişi kömür yardımına muhtaç. Düşen büyüme hızı, düşürülmeyen enflasyon, büyüyen işsizlik, hızla artan cari açık ve dış borçlar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious