Toskay: "Bugün yeni bir 28 Şubat dönemi görüyorum"

Toskay:
  • Giriş : 02.02.2008 / 13:18:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gelen Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, üniversitelerde kılık kıyafetin serbest bırakılması çalışmaların karşı bildiri yayınlayan bazı rektörlere tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Bu sorunu yok göremeyiz" diyen Toskay, "Bugün tozu dumana katarak buna karşı çıkanlar çözüm yollarını da sunmak zorundalar. Ben bugünkü ortamda mini bir 28 Şubat süreci görüyorum." dedi.

Antalya'da bir basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki konuları ele alan MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, üniversitelerde kılık kıyafetin serbest bırakılmasına ilişkin yasal düzenlemeleri ele aldı. MHP'nin bu yöndeki çalışmalarının yeni olmadığını belirten Toskay, sorunu çözmek için yaptıkları hazırlık çalışmalarının 1999 yılındaki koalisyon iktidarları dönemine dayandığını söyledi. Ancak dönemde 3 ortaklı bir koalisyon hükümeti olmaları nedeni ile bunda başarılı olamadıklarını ifade eden MHP Genel Başkan Yardımcısı, "Bu konu sosyokültürel bir sorundur. Üstelik 40 yıldır yaşanan bir sorundur. Siz buna 'yok' diyerek problemi gündemden çıkaramazsınız. 'Konu bugünkü haliyle devam etsin' derseniz, sorunun giderek değişik katmanlara doğru yayılarak büyümesine neden olursunuz." dedi. Üstelik konunun bugüne kadar tüm siyasi partiler tarafından seçim dönemlerinde istismar edilerek haksız bir rekabet konusu yapıldığını da öne süren Toskay, problemin mutlaka çözülmesi gerektiğine inandıkları için de çözüm paketi sunduklarını hatırlattı. "Ancak bugünlerde tozu dumana katarak bildiriler yayınlayanlar ve bu değişikliğe karşı çıkanlar alternatif çözümlerini de sunmak zorundalar. 'Biz bu pakete karşıyız ancak şu şu şekilde sorun çözülebilir' demek zorundalar." diyen Tunca Toskay, ama maalesef bunu da göremediklerini kaydetti. Başörtüsünün serbest bırakılması üzerine kopartılan fırtınanın 28 Şubat dönemini hatırlattığını ifade eden MHP Genel Başkan Yardımcısı, "MHP gerginlik taraftarı değildir. Ancak bugünkü ortam bana mini bir 28 Şubat dönemi gibi geliyor. Ama biz bunun içine karışmıyoruz. O zaman da biz buna müdahil olmamıştık. Bunu düzenleyenlerle bu konuda çarpışanlar arasında MHP hiç olmadı, biz ne yaptığımızı gayeti iyi biliyoruz ve açık olarak ortaya koyduk." dedi.

Bir siyasi olarak değil, sade vatandaş olarak kafasındaki bir soruya cevap bulamadığını ifade eden Toskay, bu bildirileri neşredenlerin ve bu işe şiddetle karşı çıkanların Cumhurbaşkanı, başbakan ve dışişleri bakanları eşlerinin başörtülü ve bir numaralı protokol masasında oturmalarına rağmen ses çıkarmadıklarına işaret ederek şunları söyledi: "Bu bildirileri yayınlar o dönemlerde neredeydiler ve neden hiçbir bildiri yayınlamadılar. Bir numaralı bir protokol masasında oturmak mı laikliği daha çok rencide ediyor, yoksa üniversite kapısında 'ben okumak istiyorum' diyen başörtülü bir kızı içeriye almak mı? Ben bu sorunun cevabını merak ediyorum."

Başörtüsü probleminin bugünkü yapılan çalışmalar doğrultusunda çözülmemesi halinde daha vahim durumlar ortaya çıkabileceğini söyleyen Toskay, AK Parti'nin konuyu kendine göre yasal düzenlemelerle yeni anayasaya koyacağını, hazırlanan anayasa taslağında terör örgütünün arzuladığı bazı düzenlemeler de olduğunu ve kendilerinin buna karşı olduklarını vurgulayarak, "Anayasa taslağı meclise geldiğinde onaylanmazsa referanduma gidecektir. AK Parti de o zaman bu anayasa taslağını türbana saracak ve vatandaş da 'başörtüsüne oy vereceğim' diyerek referandumda bunu oylayacaktır. İşte o zaman başörtüsü ile birlikte terör örgütünün de istediği değişiklikler olacak ve konu anayasaya girdiği için de kimse gıkını bile çıkartamayacaktır. Biz bu düzenlemeye ön ayak olarak bunun önüne geçmiş olduk." şeklinde konuştu.

Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri de ele alan Tunca Toskay, ekonominin ifade edildiği kadar iyiye gitmediğini, büyümenin çok düştüğünü ve enflasyon hedefinin hap saptığını söyledi. Toplam dış borcun 240 milyar dolara ulaştığını ve özel sektör borçlarının da 140 milyar dolara kadar çıktığını ifade eden Toskay, borçlanma sürecinin de giderek kısaldığını ve kendi tespitlerine göre işsizlik oranının yüzde 20'lerde olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious