Tosun'dan 'Kayıp Kuşağa Mektup'

Tosun'dan 'Kayıp Kuşağa Mektup'.11088
  • Giriş : 22.10.2008 / 21:38:00

Adıyamanlı Değerli Yazarımızdan, Adıyamanlılar Vakfı ARGE Komisyonu Başkanı Yusuf Tosun’un tarafından kaleme aldığı yeni bir kitap, büyük bir beğeni kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çıra yayınları tarafından yayınlanan “Kayıp Kuşağı Mektup” adlı eser piyasada satılmaya başlandı.

ÇIRA Yayınları, kütüphanelerimize yeni, özgün bir çalışma kazandırdı: KAYIP KUŞAĞA MEKTUP. Kültür ve sosyal hayatımıza yeni bir soluk aldıracak olan bu çalışmada; çocukluklarını ya da gençliklerini 1980'li yıllarda yaşayan fakat henüz keşfedilmeyen bir kuşağa mektuplar gönderiliyor. Bu grubu; kimisi 80 Kuşağı, kimisi X- Kuşağı, kimisi Saklı Kuşak, kimisi de Ara Kuşak olarak adlandırıyor. Hayalleri, idealleri, düşünceleri ile hala aramızda yaşayan adeta bir “gökkuşağı” olan bu kuşağı yazar “KAYIP KUŞAK” olarak adlandırıyor ve eser de ismini buradan alıyor.

Yazar, kayıp kuşağa mektup yazma amacını ise şöyle dile getiriyor: “... kaybettiğim kuşağa mektuplar yazmaya karar verdim. Mektup yazacağım ama, elimde herhangi bir adres yok. Mektup yazacağım bir isim de yok. Ancak kaybolan bir kuşak var gözlerimin göremediği... Nerde mi kayıp? Yurtiçinde, yurtdışında... Yeryüzünde, yeraltında... Köyde, şehirde, metropolde... Caddede, sokakta, evde... Ticarette, bürokraside, camide, kahvede... Sinemada, tiyatroda, gazetede, dergide, radyoda, TV'de, internette, cep mesajda... Benim/senin görebildiği, göremediği her yerde. Ama sonuçta: HİÇBİRYERDE... Evet... Heryerde ama hiçbiryerde.. İşte ben, ilk gençlik hevesimi paylaştığım ve aslında halen de paylaşmaya devam ettiğim o “kayıp kuşağa mektup” yollamaya karar verdim. Adressiz mektuplarım sahibine belki ulaşır, belki ulaşmaz... Zarfın kapağı belki açılır, belki açılmaz... Acı, tatlı bir dönemi mektuplarla tarihin boşluğuna bırakmaktır benimkisi. İçimdeki içi dolu şişeyi denizin kumsalına atmak gibi bir şey. Belki açılır, belki açılmaz o şişe.”

Kendi kuşağının arayışı içinde olan yazarın bu çalışmasında tam 26 mektup yer alıyor. Her mektuba okuyucuya rahatlık sağlaması amacıyla bir başlık konulmuş ve mektup o eksende kaleme alınmış. Okuyucusunu bulması halinde önemli deviniplere aday bu çalışma aynı zamanda önemli bir zaman diliminin sosyolojini de kayıt altına alıyor.

Necip Fazıl Kısakürek'in;
“Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti,
İyi insanlar iyi atlara binip gitti”
Dizeleriyle sayfalarını okuyucularına açan bu çalışmanın arka kapağında ise duygulu, mesaj yüklü cümleler yer alıyor.

Özellikle gençlerin okumasında fayda görülen bu çalışmanın Kültür ve Sosyal hayatımıza faydalı olmasını diliyoruz.
Yazarın yayınlanmış diğer eserleri:

—ÇETELE (Birey Yay. -Mart 2003) —
—DÜNDEN YARINA İZ BIRAKANLAR (Birey yay.-Ekim 2005)
—OKUMA YAZMANIN NEYİ OLUR? (Çıra Yay.-Mart 2006)
—İSYAN NOTALARI (Çıra Yay. — Nisan 2006)
—YALNIZLIĞIMA SÜKÛT (Çıra Yay. — Mart 2007)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*