Tosya'da 600 yıllık ilginç hamam geleneği

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde 600 yıldır, cenazesi olan da, seçim kaybeden de, çocuğu doğan da, yeni evlenen de hamama gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu geleneğe göre yeni çocuğu dünyaya gelen, seçim kaybeden hamama giderek keseleniyor, tarhana çorbası ve turşu yediriliyor. Tokat ilinden gelerek Tosya ilçesinde hamam işletmeciliği yapan İsmail Baltacı, her akşam kendilerine bir çok insanın geldiğini söyleyerek, "Ben yıllardır Tosya'dayım. Bize her akşam gruplar halinde gelenler oluyor. Hatta rezervasyon yaptıranlar bile var. Tosya'da yeni çocuğu doğan da, evlenen de, her türlü seçimi kaybeden de hamama gelir" dedi.

Tosya Belediye Başkanı Said Gülabacı ise, Tosya'daki hamam geleneğinin yüzyıllara dayanan bir geçmişi olduğunu belirterek, "Ben yıllardır Tosya'da böyle bir gelenek olduğunu hatırlıyorum. Bizim ilçemizde böyle bir gelenek vardır. Hatta hamamda tarhana çorbası ve turşu ikram edilir. Tosya'da halen hamama gelip de tarhana çorbası içmeden ayrılan yoktur. Biz de ilçemizdeki arkadaşlarla haftada bir mutlaka hamama gideriz. Örneğin ben seçimi kazandığımda arkadaşlar beni hamama götürdüler. Burada hamama gelenler önce güzelce terler, ardından keseciler tarafından iyice keselenir, ardından hamamda güzel bir tarhana çorbası ve turşu ikram edilir" diye anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious