Toyota için krizin bir anlamı yok

Toyota için krizin bir anlamı yok.8850
  • Giriş : 10.12.2008 / 09:58:00

Gelin, en çevreci araçlarınızı ülkemizde üretin denilebilir. Bu konuda Avrupa’da ve dünyada öncü olabiliriz!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni Avensis 2009'un ilk üç ayında Türkiye'de

1997 yılında piyasaya sunulan Avensis, Milona'da tamamen yenilenmiş olarak çıktı karşımıza. Yeni Avensis, 2009 yılının ilk üç ayında Türkiye'de de satışa çıkacak. Tabi bu konuda en çok merak edilen konuların başında da Avensis'in kaç liradan piyasaya çıkacağı geliyor. Şu anda kriz nedeniyle fiyatını kestirmek çok zor doğal olarak. Ancak küçük bir ipucu verebilirim: Aynı dönemde satışa çıkacağı en önemli rakibi Opel Insignia gibi 50 bin YTL civarında bir rekabetçi fiyata sahip olması bekleniyor. Avensis, güç ve ekonomiyi bir arada sunan iyi bir motora kavuşmuş. Daha köşeli ve sagresif hatlara sahip olan yeni Avensis, eskisinin aksine daha iri ve yatık farları, stop lambalarıyla dikkat çekiyor. Aracın boyu 50 mm uzarken, geliştirme aşamasında yapılan çeşitli düzenlemelerle iç mekânında eskisinden daha fazla baş ve diz mesafesi oluşmuş. Yeni Avensis'te daha sessiz bir iç mekânın yaratılmış. Avensis'te, ergonomi ve sürüş konforu açısından da büyük geliştirmeler yapılmış. Her şeyden önce aracın süspansiyon sistemi yumuşatılırken, yol tutuşu güçlendirilmiş, sınıfında ilk sayılabilecek “elektrikli direksiyon yükseklik ve derinlik ayarı” gibi unsurlar eklenmiş.
Yeni valvematic teknolojisiyle benzinli motorların yakıt tüketimi yüzde 10 ile 24 azalırken, motor gücü yüzde 20 artmış. Yeni Avensis, valvematic teknolojisi ile yenilenen 1.6, 2.0 litrelik benzinli ve 2.0 litre dizel motor seçenekleri ile pazara sunulacak. 1.6 litre valvematic motor 6 ileri manuel şanzıman, 2.0 litrelik valvematic benzinli motorlu versiyonu yeni Multidrive S otomatik şanzıman (CVT) ve 2.0 litrelik D-4D motoru 6 ileri manuel şanzımana sahip. 1.6 lt 'Elegant' ve 2.0 lt modellerin 'Premium' donanım seçeneği bulunuyor. 1.6 litre Valvematic 132 beygir, 2.0 litre valvematic 152 beygir ve 2.0 litre D-4D 126 beygir gücüne sahip.

12 ayda 11 yeni model gelecek!

İbrahim Orhon yeni yılda 11 yeni model müjdesini verdi. Orhon, “ Krize rağmen Avrupa'da 13, Türkiye'de ise 11 lansman yapacağız. Pazar payımız yüzde 8'in üzerine çıktı. 2009'da pazarda düşüş yaşanacak ama biz payımızı koruyup, biraz da olsa artıracağımızı düşünüyorum” dedi. Önümüzdeki yıl satışların yüzde 20 oranında düşeceğini tahmin ettiini söyleyen Orhon, küçülen pazara rağmen Pazar payını aynı tutmayı hedefliyor.

Krizi fırsata çevirebiliriz..

Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, Türkiye'deki vergi sistemine de değindi. Türkiye'de halen çevreci gelişimleri dikkate almayan bir vergi sistemine sahip olduğunu belirtti. Şu aşamada çevreye ilişkin atılımlarla fırsat yaratılabileceğini söyledi.

Orhon, çevreyi az kirleten araçların vergisel anlamda teşvik edilmediğini, vergilendirmede sadece motor hacimlerinin dikkate alındığını hatırlatarak, “Oysa bugün 2.0 lt ve üstü hacimlere sahip olmasına karşın, çok düşük karbondioksit salınımı olan motorlar var. Ancak vergilendirmede bunlar dikkate alınmıyor” dedi. Türkiye'nin bu küresel durgunluk ortamında çevreci bir atılım yaparak, fırsatlar yaratabileceğine dikkat çeken Orhon, “Türkiye en çevreci otoları üreten ülke haline gelebilir. Hükümet, bunun için arsa ve altyapı hazırlıkları yapıp, üreticileri davet edebilir” diye konuştu. Orhon, “Bugünden tüm üreticilere çağrı yapılabilir ve 'Gelin, en çevreci araçlarınızı ülkemizde üretin denilebilir. Bu konuda Avrupa'da ve dünyada öncü olabiliriz” açıklamasında bulundu.

HTEKONOMİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*