TPAO, hidrokarbon arayacak

TPAO,  hidrokarbon arayacak.16735
  • Giriş : 22.05.2009 / 22:42:00

Türkmenistan'da temaslarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile TPAO'nun Hazar Denizi ve Türkmenistan'da yapacağı çalışmalara açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Türkiye-Türkmenistan Hükümetlerarası Ekonomik Konseyi (HEK) 2. dönem toplantısı için Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2 gün süren Aşkabat ziyaretinin ardından basın mensuplarına değerlendirmede bulundu.

HEK 2. dönem toplantısı çerçevesinde birçok sektörün ele alındığı ve işbirliğinin ön plana çıkarıldığı bir dizi görüşmeler yaptıklarını kaydeden Bakan Yıldız, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ile de bir araya geldiğini belirtti.

HEK Eşbaşkanı Hoca Muhammed Muhammedov ve ilgili sektörlere bakan 3 devlet başkan yardımcısı ile görüşmeleri sürdürdüklerini anlatan Yıldız, ''Son derece verimli ve bundan sonra her iki ülkenin önünü birlikte açabilecekleri birçok projeler üzerinde konuştuk'' dedi.

Enerji konusundaki soruları da cevaplayan Yıldız, ''Görüşmelerimizde Köpetdağ bölgesinde ortaklaşa sismik ve jeolojik araştırmalar öngörüldü. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile bu çalışmayı başlatacağız. Karşılıklı ekipler kurularak, karadaki hidrokarbonlarla ilgili araştırmalara devam edecekler. Hazar Denizi'nde de sismik araştırmalarımız olacak. Elektrik üretimine dayalı çalışmalar yapacağız. Bütün bunlar için araştırma gruplarını oluşturuyoruz'' dedi.

Türk iş adamlarından kurulu iş forumunun kurulmasına şahitlik ettiklerini, bunun özel sektörün kendi aralarındaki işbirliğini artırması ve yatırımların özel sektör aracılığıyla geliştirilmesine yönelik bir çalışma olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, ''1 milyar 50 milyon dolar olan ticaret hacmimizin 2 yıl içerisinde en az iki katına çıkarabileceğimizi ümit ediyoruz'' dedi.

Bakan Yıldız, temasları sırasında Aşkabat'ta bulunan Türk Kültür Merkezi'nde Türkmen ressamların fırçasından Kapadokya konulu resim sergisinin açılışına katıldı. Yıldız, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki kültürel alandaki işbirliğinin diğer sektörlerden geride olmadığını söyledi. Bakan Yıldız, beraberindeki heyetle sergideki eserleri inceledikten sonra etkinliğin oluşturulmasında emeği geçen ressamlara plaket verdi.

Yıldız, daha sonra Türk girişimciler tarafından kurulan Turgut Özal Koleji'nin mezuniyet törenine katıldı. Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesi'nde düzenlenen törende Karadeniz bölgesinin yöresel oyunu Kolbastı'yı izleyen ve bir Türkmen öğrencinin söylediği türküyü dinleyen Yıldız, okulu derece ile bitiren öğrencilere madalya takıp plaket sundu. Yıldız, daha sonra mezun öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Mezuniyet töreninin ardından Bakan Yıldız ve beraberindeki heyet, Türkmenistan hükümetinin verdiği resmi yemeğe katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*