TPAO, Irak doğalgazı için söz kesti

TPAO, Irak doğalgazı için söz kesti.11733
  • Giriş : 16.10.2008 / 10:27:00

TPAO Genel Müdürü Uysal, Shell yöneticileriyle Irak'ta petrol aramak için görüşürken doğalgaz operasyonu konusunda anlaşmaya vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, İngiltere'nin başkenti Londra'da dünya petrol ve enerji devi Shell'le Irak'ta ortak petrol arama konusunda önemli bir görüşme yaptı. TPAO ile Shell'in, Irak'ta yürütülecek ortak doğalgaz operasyonu için ise anlaşma noktasına çok yaklaştıkları belirtildi. SABAH'ın edindiği bilgiye göre Shell, doğalgaz arama ve üretim işlemlerine, Kürtler'in denetiminde bulunan Irak'ın kuzeyinde başlanmasını istiyor. TPAO ise Irak'ın bütününde arama ve üretim için yer belirlenmesini istediği kaydedildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, TPAO ile Shell'in görüşmelerinin çok önemli bir aşamaya geldiğini vurgulayarak, "İki şirket, Orta Doğu'da doğalgaz araması yapacak" demekle yetindi. Shell Gas and Power'ın Türkiye Başkanı Nusret Cömert, SABAH'ın sorularını yanıtladı. Cömert, TPAO ile uzun zamandır görüştüklerini anımsatarak, "TPAO ile iyi ilişkilerimiz var. Ortaklık için görüşmemiz sürüyor" dedi. Shell'in gaz aramaya öncelikle Irak'ın kuzeyinde başlanması yönündeki talebine ilişkin bir soruyu da Cömert, "Şu aşamada bu konuda ayrıntı veremem" sözleriyle yanıtladı.

ŞEHRİSTANİ LONDRA'DA

Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, petrol sahalarının işletmesi ihalesine katılacak petrol şirketlerinin temsilcileriyle Londra'da temaslara başladı. 2003'ten beri ilk kez kontrat verecek olan Irak, ihaleye katılması için 120 petrol şirketi içinden 35'ini seçmişti. TPAO'nun da bulunduğu 35 şirket 20 yıllık kontratlarla bölgede arama yapacak. Seçilenler arasında Shell, BP, ExxonMobil, Chevron gibi dünya devleri yer alıyor.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*