TPAO, Küba'da petrol ve doğalgaz arayacak

TPAO, Küba'da petrol ve doğalgaz arayacak.17742
  • Giriş : 26.03.2008 / 10:04:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO), Kazakistan, Azerbaycan, Libya örneklerinde olduğu gibi, Küba ile de petrol ve doğalgaz aramaları konusunda işbirliği yapabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye-Küba 8'inci Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantılarına eşbaşkanlık yapmak için Türkiye'de bulunan Küba Yabancı Yatırımlar ve Ekonomik İşbirliği Bakanı Marta Lomas Morales, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i makamında ziyaret etti.

Basına kapalı geçen ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Güler, Bakan Morales ile iki ülkenin ortaklaşa yapabilecekleri enerji projelerini görüştüklerini söyledi.

Bu amaçla bir teknik takım oluşturulacağını ifade eden Güler, teknik takımın önümüzdeki dönemde Küba'ya bir ziyaret yapacağını ve ortak projeleri somutlaştırmak için görüşmelerde bulunacağını kaydetti.

TPAO'nun Güney Amerika hedefi

Bir basın mensubunun, "TPAO, Küba'da arama yapmak için somut bir girişimde bulunacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Güler, petrol ve doğalgaz aramaları konusunda TPAO'nun Güney Amerika ağırlıklı bir model üzerinde yoğunlaştığını ve Venezuela, Kolombiya, Meksika, Ekvator gibi ülkelerde saha ihalelere girmek istediğini bildirdi.

TPAO'nun Küba'yı da etüt edeceğini kaydeden Güler, "Küba ile de petrol ve doğalgaz aramaları konusunda işbirliği yapabiliriz" dedi.

Küba Yabancı Yatırımlar ve Ekonomik İşbirliği Bakanı Marta Lomas Morales ise Bakan Güler ile çok verimli bir görüşme yaptıklarını ve Güler'i Küba ile ortak çalışmalar yapma konusunda çok istekli bulduğunu söyledi.

Türkiye'nin enerji konusunda gelişmiş bir sisteme sahip olduğunu ifade eden Morales, "Petrol ve doğalgaz aramaları ile diğer bazı enerji konularında ortak çalışmalar yapmak için mutabık kaldık" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious