TPAO Adıyaman ve Batman'a dikkat çekti

TPAO Adıyaman ve Batman'a dikkat çekti.12107
  • Giriş : 20.02.2009 / 21:38:00

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, ''Adıyaman ve Batman'daki petrol üretimi Türkiye için çok önemli'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uysal, TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, yaptığı konuşmada petrol zenginlikleri bakımından Türkiye ekonomisine en fazla katkı sağlayan bölgenin Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğunu, Adıyaman ve Batman'da önemli miktarda petrol çıkartıldığını, Türkiye'nin en kaliteli petrolünün ise Diyarbakır'dan çıktığını söyledi.

TPAO'nun ürettiği petrolü ihraç etmeyi hedeflediğini söyleyen Uysal, 2008 yılında Adıyaman'da 16 petrol kuyusu açtıklarını bu sayının 2009 yılında 20'i aşacağını kaydetti.

Batman'ın petrol rafineleri sayesinde Adıyaman'a oranla daha çok getiri sağladığını belirten Uysal, Türkiye'de en fazla petrolün Batman'dan çıktığını ifade etti.

Türkiye ekonomisine petrol bakımından en fazla katkıyı Güneydoğu Anadolu, doğal gaz bakımından ise Trakya bölgesinin sağladığını vurgulayan Uysal şöyle konuştu:

''Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 880 petrol kuyumuz var ve hepsi çalışır şekilde üretim yapıyor. Her kuyudan günde 30 varil petrol üretiyoruz. Toplamda günde ortalama 24 bin varil petrol üretiliyor. TPAO daima kar eden bir kuruluştur. Bütün yatırımları kendi kazanmıştır. Son üç yıl içerisinde Adıyaman Valiliği, İl ve İlçe belediyelerine 5 bin 850 ton asfalt hibe ettik. Kurum olarak sosyal ve kültürel etkinliklere elimizden geldiğince yasal ölçülerde destek çıkıyoruz.''

Hedeflerinin, 2023 yılında petrol ve doğal gazda dışa bağımlılıktan kurtulmak olduğunu dile getiren Uysal, şöyle devam etti:

''Dışa bağımlılıktan kurtulmak için bizim koyduğumuz hedef 2023'tür. Bunun için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Türkiye'nin her bölgesinde keşif çalışmalarımız devam ediyor. Teknolojinin gelişmesi ile denizin altında da çalışmalarımız başladı. Ülkemiz için önemli bir enerji kaynağı olan Karadeniz Bölgesi'nde denizin altında, çalışmalarımız devam ediyor. Bu kaynak ile beraber bizim enerjide dışa bağımlılığımız bitecek. Adıyaman'da da 16 sondaj kuyusu var. Adıyaman'daki petrol kaliteli. Adıyaman'ın Ülkemize enerji olarak ciddi miktarda katkısı var, her yıl müthiş bir gelişme gösteriyor.''

Adıyaman'ın üniversiteye kavuşmuş olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Uysal, üniversitede petrol bölümünde okuyan öğrencilere staj bakımından yardımcı olduklarını kaydetti.

Uysal, Adıyaman'da açılan 16 petrol kuyusunda 35 bin 250 metre sondaj yapıldığını, 2008 yılında Türkiye'de üretilen petrolün yüzde 30'unun Adıyaman'dan çıkartıldığını da sözlerine ekledi.

Toplantıya, TPAO Genel Müdür Yardımcıları Murat Altıparmak, Yurdal Öztaş, Sondaj Daire başkanı Recep Atalay, Arama Daire Başkanı Ömer Şahintürk ve Üretim Daire Başkanı Ali Tirek ile Adıyaman Bölge Müdürü Besim Şişman katıldı.

Toplantı sonrasında, Uysal ve beraberindekiler, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan'ı da makamında ziyaret etti.

Vali Sodan, ziyaret sırasında, Uysal'a Adıyaman'a yaptıkları asfalt desteği dolayısıyla teşekkür etti ve Adıyaman'a özgü pestil ikram edip, Nemrut Dağı'ndaki heykellerin bulunduğu kaideyi hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*