Trabzon Asya'ya açılan kapımız

Trabzon Asya'ya açılan kapımız.9493
  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, Trabzon'un transit taşımacılığın ve nakliyenin ana üslerinden biri olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nuhoğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, Trabzon'un 1860'lı yıllarda, çok önemli bir liman kenti olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Trabzon, Hindistan, Irak ve İran'a açılan çok önemli bir kapı durumundaydı. Trabzon'da o dönemler hemen hemen bütün büyük ülkelerin konsoloslukları bulunuyordu. Trabzon yine de transit taşımacılığın ve nakliyenin ana üslerinden biridir. Böyle olmaya da devam edecektir. Trabzon ayrıca, özellikle Doğu Anadolu'ya açılan önemli bir kapı özelliği taşımaktadır.” Dünyada artık rekabetin kendi kendine oluşmadığını kaydeden Nuhoğlu, ulaştırma sektöründe yapılan rekabetin dünya ölçeğinde olması gerektiğini söyledi.

UZUN VADELİ PLAN LAZIM

Trabzon'un sahil yoluna şiddetle ihtiyacı olduğunu ve yapılan yol ile bu ihtiyacın giderildiğini belirten Nuhoğlu, şunları söyledi: “Tarihi İpekyolu'nun yeniden oluşturulmasına ihtiyacımız var. Ülkemizde taşımacılık yıllardır ihmal edilmişti. Ulaştırma politikalarını devlet politikası yapmayan ülkeler birinci sınıf ülke olamaz. Uzun vadeli bir anlayışla planlama yapılmalıdır. Demiryolu ve kara yolu entegre bir taşımacılıktır, beraber planlanması gerekir.” Nuhoğlu, Trabzon'u Erzurum'a ve Kars'a bağlayan ulaştırma politikalarının hayata geçirilmesinin önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious