Trabzon kemeri sıkıyor

Trabzon kemeri sıkıyor.15924
  • Giriş : 26.02.2008 / 13:21:00

Sadri Şener başkanlığındaki Trabzonspor yönetim kurulu, göreve geldikten sonra aldıkları tasarruf kararlarını tek tek uygulamaya koyuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya deplasmanı için özel uçak yerine tarifeli uçağı tercih eden yönetim kurulu, futbolcu izleme komitesini de beklenen verimin alınamadığı gerekçesiyle kaldırıldı.

Yaklaşık iki hafta önce yapılan kongrede başkanlığa seçilen Sadri Şener ve ekibi, Nuri Albayrak yönetiminden kalan planlı 40 milyon YTL'lik borcu kısa sürede eritmenin hesaplarını yapıyor. İşe ilk olarak kulübün mali tablosunu masaya yatırarak başlayan yönetim kurulu, alınabilecek tasarruf tedbirlerini uygulamaya koymaya başladı. İlk olarak kulüpte çalışan fazla personelle ilgili çalışma yapan yönetim, birimlerdeki fazla eleman sayısını azaltmayı hedefliyor. Kulüp içerisinde çalışan bazı çalışanlara tahsis edilen özel telefonlarda kısıtlama yapılırken, bazı personellerin telefonların da el konulduğu dile getirildi. Personel ve diğer giderlerle ilgili tasarrufa gidilerken, yönetim son olarak iki önemli ekonomik tedbiri uygulamaya koydu.

- ÖZEL UÇAĞA SINIRLAMA GELİYOR -

Trabzonspor Futbol takımı, İstanbul ve Ankara dışındaki illerde oynayacağı maçlar için bu kentlere özel uçakla gidip geliyordu. Hatta bu iki şehirde oynanan maçlar için maç öncesi ve sonrası uçaklardaki durum nedeniyle bile özel uçak tercih ediliyordu. Mevcut yönetim uçak giderlerinin bütçeyi olumsuz etkilediğini düşünerek, deplasman karşılaşmaları için yapılacak seyahatlerde normal tarifeli uçakları tercih etme kararı aldı. Bu konudaki ilk uygulamada Konya deplasmanında hayata geçirilecek.

Daha önce bu kente özel uçakla gidip-gelen Futbol takımı, 24. haftasının açılış maçında karşılaşacağı Konyaspor maçı için bu şehre Ankara üzerinden aktarmalı gidecek. 28 Şubat Perşembe günü Pegasus Havayolları'na ait tarifeli uçakla Ankara'ya gidecek olan Bordo - mavili kafile, buradan karayolu ile Konya'ya geçecek. Trabzonspor kafilesi, cuma günü oynanacak Konyaspor müsabakası sonrası geceyi bu şehirde geçirecek ve 1 Mart Cumartesi günü Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla İstanbul üzerinden Trabzon'a dönecek.

- FUTBOLCU İZLEME KOMİTESİ KALDIRILDI -

Özel uçak seyahatine getirilen kısıtlamanın ardından ikinci önemli adım ise kulüp bünyesinde faaliyet gösteren futbolcu izleme komitesinin kaldırılması oldu. Dün gece Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu başkanlığında toplanan yönetim kurulu, geçmiş yönetim kurulları tarafından oluşturulan futbolcu izleme komitesini kaldırma kararı aldı.

İzleme komitesinin kaldırılma gerekçesi de bugüne kadar yapılan çalışmalardan beklenen verimin alınamaması olarak gösterildi. Futbolcu izleme komitesinde 13 kişinin çalıştığı ve bu şahısların aylık bin 700 ile 2 bin YTL maaş aldıkları dile getirildi. Nuri Albayrak döneminin son 13 aylık döneminde takım ve futbolcu izleme gideri yaklaşık 300 bin YTL olurken, bu alanda 2008 için 200 bin YTL'lik tahmini bütçe belirlenmişti. Yönetim ayrıca kulübe ait 5 aracı da satışa çıkardı. Satılacak araçlar arasında büyük bir otobüs ile küçük bir otobüs bulunuyor.

Trabzonspor Genel Saymanı Mahmut Aksu, bir süre önce yaptığı açıklamada, şöyle konuşmuştu:

"Yönetim kurulu olarak hedefimiz kısa, orta ve uzun vadeli projelerle kulübümüzün ekonomik tablosunu sağlıklı bir zemine oturtmaktır. Bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek Trabzonspor'u tekrar bütçesi denk ekonomik yapısı sağlam bir kulüp haline getireceğiz. Taraftarlarımızın bundan endişesi olmasın."

Öte yandan Bordo - mavili yönetim tüzük tadilatı yapmak için de harekete geçti. Yönetim kurulu, tüzük tadilatı için genel sekreter Dr. Hasan Yener, hukuk işleri sorumlusu Av. Ali Sürmen ve yönetim kurulu üyesi Dr. Ali Rıza Egemen'in yer alacağı bir komisyon oluşturulması konusunda görüş birliğine vardı. Söz konusu komisyonda geçmişte tüzük tadilatı çalışmalarında bulunan eski yöneticilerin de yer alması uygun görüldü. Trabzonspor Üniversitesi ve Trabzonspor Koleji'nin kurulması konusunda da kulüp başkan yardımcısı Muammer Saka'ya yetki verildi.

Bu arada Konya deplasmanı kafile başkanları da A Takım için Dr. İhsan Alioğlu ve Kenan Sönmez, PAF Takımı için de H. İbrahim Akçay olarak belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious