Trabzon'a 2010 yılında doğalgaz geliyor!

Trabzon'a 2010 yılında doğalgaz geliyor!.6054
  • Giriş : 12.02.2009 / 17:40:00

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, kentin doğu bölümüne, 2010 yılı Eylül ayında doğalgaz verilmeye başlanacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Canalioğlu, düzenlediği basın toplantısında, göreve geldikleri 2004 yılı Mart ayından bugüne kadar halka kaliteli, sağlıklı, sürdürülebilir bir çevre ve yaşam sunmayı ilke edindiklerini, çalışmaları bu doğrultuda yürüttüklerini söyledi.

Hava kirliliğinin ilin coğrafi yapısı, yerleşim düzeni itibariyle önemli sorunlardan biri olduğunu ifade eden Canalioğlu, şöyle konuştu:

''Hava Kalitesi Kontrol Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda Çevre ve Temizlik İşleri, Zabıta Müdürlüğümüz, Çevre İl Müdürlüğü ile gerekli denetimler yapılmıştır. Makina Mühendisleri Odası ile 21 Ocak 2007'de imzaladığımız protokol hükümleri doğrultusunda kazan dairelerinin denetimi, yakma sistemlerinin iyileştirilmesi, çevre bilincinin oluşturulması ve eğitim çalışmaları yapılmıştır.''

Bu kapsamda kalorifer kazan yakıcıları, apartman yöneticileri ve halka yönelik eğitim ve seminerler verildiğini, bilgilendirme ve bilinçlendirme adına broşürler basılarak dağıtıldığını bildiren Canalioğlu, şöyle devam etti:

''Trabzon'da temiz hava, kaliteli ısınma ve konforlu bir yaşam için doğal gazın ilimize kazandırılması amacıyla tüm çalışmaların içinde öncü kuruluş olarak yer aldık. Trabzon'un gaz ihtiyacının tespiti, iletim hattı ve gaz dağıtım şebeke hatlarıyla ilgili olarak teknik altyapı desteği verdik. Doğal gaz için ilk kazmayı Uzun Sokak ve Trabzonspor Bulvarı'nda 21 Eylül 2007'de vurduk. İlimizde gaz dağıtımını yapacak olan Karadeniz Doğalgaz firması ile devamlı görüşüyoruz, ortak çalışmalarımız devam ediyor. Trabzon'un doğu bölümüne ilk doğal gaz 2010'un Eylül ayında verilecek. Doğalgaz çalışmalarında belediyeden kaynaklanan herhangi bir gecikme söz konusu değil.''

Doğal gaz çalışmalarında belediyenin üzerine düşen her türlü görev ve sorumluluğu yerine getirdiğini vurgulayan Volkan Canalioğlu, şunları kaydetti:

''Karadeniz Doğalgaz firması ile aramızda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. BOTAŞ'ın yaptığı boru iletim hattı ikinci faz Trabzon-Akçaabat hat ihalesi Sutek firmasında kalmış, firma hükümlerini yerine getirmediğinden ihale iptal edilmiştir. Geri kalan hattın ihalesi, 21 Mayıs 2007'de Öztaş firmasında kalmıştır. Doğal gazın ilimize getirilmesindeki gecikme bu süreçte yaşanmıştır. Öztaş firması iletim hattını bitirip Ocak 2009'da teslim etmiştir. Karadeniz Doğalgaz firması ile ortak çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. İlk olarak batıda Üniversite, Kalkınma ve Kanuni Mahallesi'nde başlayacak çalışmalar doğuya doğru devam edecektir.''

Trabzon'a yapılması planlanan hizmetlerde aksama olmasına hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini belirten Canalioğlu, ''Trabzon'un hak ettiği hizmeti alması için gayret gösteriyoruz. Şimdiye kadar bu böyle oldu, bundan sonrada bu şekilde olacak. Doğal gaz, kentte hava kirliliğinin önlenmesi açısından önemli. Bu durumu göz önünde bulundurarak çalışıyoruz'' diye konuştu.

Karadeniz Doğalgaz Bölge Müdürü Recep Ünveren ise belediyeyle çok samimi ve candan bir ortaklık içinde çalışmaları yürüttüklerini, bu noktada bir sorun bulunmadığını bildirdi.

Nisan ayı itibariyle şehrin şebeke dağıtım inşaatına başlayacaklarını, 2 bin 500 binaya servis bağlantısı yapacaklarını ifade eden Ünveren, doğal gazın kente gelmesiyle yeni istihdam alanı oluşacağını, ekonomik hareketliliğin beraberinde yatırımı da getireceğinini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*