Trabzon'a yeni iç hatlar terminali

Trabzon'a yeni iç hatlar terminali.8526
  • Giriş : 22.11.2008 / 19:59:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Bu ülkeyi bilgi üreterek, bilgiye sahip olarak, bilgiyi kullanarak gelişmiş, çağdaş uygarlık seviyesine taşıyacağız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıldırım, Trabzon Havalimanı iç hatlar yeni terminal binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Trabzon Havalimanı'nın, Avrupa'daki terminaller gibi modern duruma geldiğini belirterek, ''Daha önce bitmesini planlamıştık ama sonra ilave işler oldu. Yolun giriş çıkışı, park yerleri derken işin hacmi biraz daha büyüdü ama güzel bir şey oldu. Trabzon'a yaraşır bir terminal oldu'' ifadesini kullandı.

Trabzon'da 5 yıl önce 339 bin yolcudan oluşan trafik bulunduğunu, bu rakamın şimdilerde 1.5 milyona dayandığını belirten Yıldırım, ''Nerelerden nerelere gelindi. Haftada 90 sefer yapılıyor değişik meydanlara. Trabzon, Karadeniz'in merkezi, parlayan yıldızı haline geldi ve gelmeye devam ediyor'' diye konuştu.

Memleketin her köşesine hizmet verdiklerini kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

''Toplam bin 600 şantiyede yol yapım çalışmaları var. Hava alanlarında büyütme çalışmaları var. Yollarımızda Türkiye'yi karadan doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kuşattık. Haberleşme otoyollarıyla, internet otoyollarıyla Türkiye'yi havadan ve karadan kuşatıyoruz. İstiyoruz ki, ülkemiz bilişim ve teknoloji çağını ıskalamasın. Bu ülkeyi bilgi üreterek, bilgiye sahip olarak, bilgiyi kullanarak gelişmiş, çağdaş uygarlık seviyesine taşıyacağız.''

-THY ÖRNEĞİ-

Konuşmasında Türk Hava Yolları'nı (THY) örnek göstererek, THY'nin 2003 yılında iç ve dış pazarın yüzde 95'inden fazlasını elinde bulundurduğunu dile getiren Yıldırım, ''Ama Türkiye içerisinde taşıdığı yolcu sayısı 8 milyon 300 bindi. Şimdi pazar payı yüzde 56'ya inmiş, taşıdıkları yolcu sayısı 15 milyona çıkmış. Serbestleşmeden korkmaya lüzum yok. Hizmeti çeşitlendirmekten korkmaya lüzum yok. Vatandaşa seçenek sunalım. İstediğini seçsin. Demek ki herkese faydası var'' şeklinde konuştu.

Kriz ortamında THY'nin büyümeye karar verdiğini, bunun nedeninin ise ''Türkiye'ye, Türk insanına güvenmek'' olduğunu ifade eden Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

''Kriz, elbette ki var. Dünyada kriz var. Ama bu bizim ürettiğimiz, bizden kaynaklanan bir kriz değil. Bizden 6 bin 500 mil ötede başlayan bir kriz. Ama biz de bu dünya toplumuyla beraber yaşıyoruz. 300 milyara yakın alışverişimiz var. Bu kriz elbette ki, bizi etkileyecek. Küresel bir nakit darlığı şüphesiz bizi de etkileyecek. Ama bu konularda önemli tecrübeler yaşamış Türkiye bugün birçok ülkenin konuştuğu önlemleri, tedbirleri, kurumları yeni yeni konuşur hale geldi. Bankacılığın denetlenmesiyle ilgili konularda Türkiye modelini örnek alıyorlar.''

-''MORALİ YÜKSEK TUTMAK...''-

Bakan Yıldırım, bu dönemlerde yapılacak tek şeyin morali yüksek tutmak olduğunu vurgulayarak, ''Aynen durmadan, yorulmadan, yılmadan yola devam. Kriz varsa da devam, yoksa da devam. Hız kesmeye gelmez bu işler. Korku pompalamaya, moral bozmaya lüzum yok. Vatandaşımız yöneticilerden olumsuz mesajlar değil, geleceğe yönelik olumlu mesajlar bekliyor. Korkacak, moral bozacak hiçbir şeyimiz yok. Bugünlere kendi gayretimizle, kendi milletimizin gayretiyle geldik. Bundan sonrasını da böyle getireceğiz'' dedi.

Türkiye'nin dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, ''Artık her şeyde ilk 20'de sayılan bir ülke haline geldik. Öyle izleyen değil, belirlenen politikaları kopyalayan değil, politika belirlerken dikkate almak zorunda oldukları bir ülkeden bahsediyoruz. Gücümüzün farkında olalım. Buna göre de konulara yaklaşımlarımızı sürdürelim'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, Trabzon'da Vodafone şirketinin bir çağrı merkezi açacağını, böylece kentte yeni bir iş sahası oluşacağını da sözlerine ekledi.

-BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI ÖZAK-

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak da Cumhuriyet tarihinde inanılmaz yatırımlara imza attıklarını belirterek, ''İlk kez ulaştırmada demir yolu ve hava yoluna önem veren bir dönem yaşandı. Tersane sayısında artış oldu'' dedi.

Cumhuriyet tarihinin en uzun yolu olan Karadeniz Sahil Yolu'nu bitirdiklerini ifade eden Özak, ''Yol medeniyettir. Çağdaşlık, yatırım, tersine göç bu yolla oluyor. 20 yıldır bekleyen Karadeniz Sahil Yolu'nun 4.5 yılda yüzde 52'sini tamamladık'' ifadesini kullandı.

Hava yolunun artık halkın yolu olduğunu vurgulayan Özak, şunları kaydetti:

''Eskiden Trabzon'da uçağa bindiğimde herkesle selamlaşırdım. Bakardım, ekonomik düzeyi üst sırada olanlar binerdi uçağa, hep aynı isimler. Şimdi, herkes biniyor. 2002 yılında 8.5 milyon kişi uçardı yılda, şimdi ise 32.5 milyon insan uçuyor. Son 5-6 yılda önemli değişiklikler oldu.''

-DHMİ GENEL MÜDÜRÜ BİRDAL-

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü (DHMİ) Orhan Birdal da 2003 yılında başlatılan bölgesel hava taşımacılığı projesi ile uçağa binmenin imtiyaz olmaktan çıktığını belirterek, ''Artık ihtiyaç haline gelmesi neticesinde tüm meydanlarımızın iç hat yolcu trafiklerinde önemli artışlar kaydedilmiştir'' dedi.

Trabzon'da artan yolcu trafiğinin, ortak olarak kullanılan dış hatlar terminal binasının yolcu ve hava yolu kuruluşlarının ihtiyacına cevap verememesine yol açmasının, bu terminal binasının yapımını zorunlu hale getirdiğini ifade eden Birdal, şunları söyledi:

''Toplam 1 milyon 320 bin metrekare alana kurulu bulunan Trabzon Havalimanı, toplam 11 bin 930 metrekare kapalı alan olarak inşa edilen ve bugün hizmete verilen yeni iç hatlar terminal binasında her türlü yolcu konforu düşünüldü. Geniş ve ferah yolcu salonları, rahat alışveriş ve dinlenme mekanlarına sahip toplam 7 bin 680 metrekarelik yolcu hizmet alanları mevcut. Toplam 30 milyon 253 bin 408 YTL'ye mal olan yeni terminal binası ve diğer tesisler ile yörenin ihtiyaçlarının yanı sıra gelecekteki yolcu artışlarını da rahatça karşılayacak bir seviyeye ulaşılmıştır.''

Konuşmaların ardından yeni terminal binası, Bbakanlar Yıldırım ve Özak ile diğer protokol üyelerince kurdelesi kesilerek hizmete açıldı.

Törene, AK Parti Trabzon milletvekilleri Asım Aykan, Mustafa Cumur, Cevdet Erdöl ve Safiye Seymenoğlu ile Trabzon Vali Vekili Orhan Eyövge de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*