Trabzon'da 4 ayrı orman yangını

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Yurt genelinde hava sıcaklıkları 8 ile 10 derece arasında düşerken, Trabzon'da ise dört ayrı yerde çıkan orman yangını korkuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzun süren beri ülke genelindeki bakar havası yerini soğuk ve kar yağışına bıraktı. Özellikle batı kesimlerinde etkili olan soğuk hava kar yağışının aksine Trabzon'da üç ayrı yerde orman yangını çıktı. Vakfıkebir ilçesinin Caferli köyü, Araklı ilçesinin Pervanlar köyü ile Of ilçesini Kıyıboyu kesiminde orman yangını çıktı. Yangınların çıkış nedeni henüz tam olarak belirlenemezken, sıcak hava ve rüzgarın yangınların kontrol altına alınmasını güçlendirdi.

OF'TAKİ YANGIN KORKUTTU

Of ilçesinin Kıyıboyu kesiminde ormanda koyun bekleyen bir çobanın ısınmak için yaktığı iddia edilen ateşin büyümesi sonrası yangın çıktığı belirtildi. Yerleşim yerlerine de de yakın olan yangın vatandaşları oldukça korkuttu.

Of Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri, arazi şartları nedeniyle yangına müdahale etmekte zorlandı. İtfaiye çalışanları yol olmadığı için bir çok bölümde yangına müdahale edemedi. Gece boyu süren yangın gündüz sabahın ilk saatleriyle birlikte kontrol altına alındı. Çıkan yangında yaklaşık 50 dönüm ormanlık alanın yandığı belirtildi. Jandarma ekipleri, yangının çıkması neden olduğu belirtilen bahse konu çoban dahi kimsenin göz altına alınmadığını ve yangınla ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

VAKFIBEKİR'DE 10 DÖNÜMLÜK ORMAN YANDI
Trabzon'un Vakfıkebir ilçesine bağlı Caferli köyünde bir gün içinde ard arda iki orman yangını çıktı. Yangında 10 dönümlük ormanlık alan zarar gördü. Havanın rüzgarlı olması nedeniyle alevleri kontrol almakta zorluk çekildi.

Camiden anons edilerek köy halkı yangın alanına çağrıldı. Yangın mahalline Beşikdüzü Kaymakamı Belediye Başkanı Hayri Birinci, İlçe Jandarma Komutanı Yener Ülken, Orman İşletme Şefi Ozan Aydın da gelerek, söndürme çalışmalarını inceledi. Belediye Başkanı Hayri Birinci, "Vatandaşların otları yakmasından çıktığını sanıyorum. Tabii ki bu bizi üzdü. Bugün ikinci bir yangını söndürüyoruz. Yaklaşık olarak 10 dönüme kadar yandı. Bu rüzgarlı havada yangını kontrol etmek hem zor." diye konuştu.

Öte yandan Araklı ilçesinin Pervanlı köyünde de çalılık alanda yangın çıktı. Kontrol altına alınan yangının yer yer sürdüğü ifade edildi. Ayrıca Sürmene Çarşı Mahallesi'nde de çıkan orman yangınında 15 dönüm ormanlık alan yandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious