Trabzon'da Hrant Dink depremi

Trabzon'da Hrant Dink depremi.6599
  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısının ve azmettiricilerinin Trabzon'dan çıkmasının ardından Trabzon Valisi Yavuzdemir ve Emniyet Müdürü Altay görevden alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papaz cinayetinin ardından Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesiyle ikinci kez dikkatleri üzerine çeken Trabzon’da ilginç gelişmeler yaşanıyor. Vali Hüseyin Yavuzdemir ile Emniyet Müdürü Reşat Altay dün görevlerinden alınarak merkeze alındı. Vali Yavuzdemir, kararın bildirilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bu uygulama hükümetimizin tasarrufudur. Ben valiyim, nereye gönderirlerse görevimi yaparım" dedi. Yavuzdemir, gazetecilerin soruları üzerine, yorum yapmayacağını söyledi. Öte yandan İçişleri Bakanlığı, inceleme yapmak üzere Trabzon’a iki mülkiye başmüfettişi gönderdi.

FOTOĞRAF SAMSUN’DAN

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Trabzon ilinde bir süredir meydana gelen ve İstanbul'da Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle de bağlantılı olduğu görülen asayiş olaylarında, idarenin ve emniyetin kusur ve ihmallerinin olup olmadığı ile tüm bu olaylar zincirinin çok yönlü incelenmesine ilişkin olarak 2 mülkiye başmüfettişi görevlendirilmiştir”denildi. Dün haftalık bilgilendirme toplantısını yaphan Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan ise, Dink’in katil zanlızı Ogün Samast’ın Atatürk’ün sözleri önündeki fotoğrafının, Samsun’da çekildiğini açıkladı. Dink’in öldürülmesiyle ilgili olarak, “Maalesef bu olay olmuştur. Olduktan sonra da tüm imkanlar kullanılarak saldırgan yakalanmıştır” diyen Çalışkan, Ogün Samast’ın sözkonusu fotoğrafıyla ilgili bir soru üzerine, “Söz konusu fotoğraf İstanbul'da değil Samsun'da çekilmiş. Samsun Emniyet Müdürümüzle görüştüm. Bu konuyla ilgili bir açıklama yapacaklarını söylediler” dedi.

Gazeteci Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve azmettirici olduğu öne sürülen üniversite öğrencisi Erhan Tuncel tutuklandı. Dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen Erhan Tuncel, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi. İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Tuncel, “Cürüm işlemek için oluşturulan silahlı suç örgütünün üyesi olmak” ve “Taammüden adam öldürmeye azmettirmekten” tutuklandı. Böylece olaydaki tutuklu sayısı 6’ya yükseldi. Tuncel’in savcılıkta ve mahkemede susma hakkını kullandığı öğrenildi. Gözaltındaki Muharrem Sait K. (17) ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious