Trabzonlu aydınlar Trabzon'da buluştu

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından odak noktası haline gelen Trabzon için aydınlar bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atapark Devlet Tiyatrosu'nda yapılan toplantıya Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, AK Parti Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canailoğlu, Nuray Mert, Sunay Akın, Nihat Genç, İbrahim Karagül'ün yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve Aydın katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan ıÜüTrabzon Baro Başkanı Veysel Malkoç, "Görüşlerine katılmadığımız insanların düşüncelerini eleştirmek ne kadar doğalsa, bu insanların düşünce görüşlerinden dolayı hain ilan edilmesi o derece yanlıştır. Hukukun üstünlüğüne inanmak gerekir. Gücü hukuka üstün kılmak kaos oluşturur. İşte bu toplantılar ve bundan sonra yapılacak olan toplantılarda amaç unutulan bazı değerlerimizi geri getirip 'biz' olgusunu genişletmektir." diye konuştu.

Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu ise Hrant Dink cinayetinin ardından Trabzon'un üzerine haksız bir şekilde gelindiğini söyledi. Canailoğlu, "Biz de bu kentin sahipleriyiz. Trabzon hak etmediği töhmete maruz kaldı. Kime, kimden ve ne şekilde gelirse gelsin terörün her türlüsüne karşıyız ve bunu da her platformda dile getirmeye çalışıyoruz. Bizler insanı seviyoruz. Bizler insanı yaradandan ötürü seviyoruz. Sonuç olarak diyoruz ki 'Ne mutlu Türküm diyene" ifadelerini kullandı. Canalioğlu'nun konuşması salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da, Trabzon'un insanlık dışı olaylarla anılmasının kendilerini yaraladığını söyledi. Yaşanan süreci en az zararla atlatmaları gerektiğini dile getiren Bakan Özak, "Ortaya çıkan sıra dışı bir olayı bir yerlere saldırma adına bir şehre, bir yere mal etmek doğru değil. Sorumluluğumuzu hepimiz gözden geçirmeliyiz. Özellikle çocuklarımız için seferberlik ilan etmeliyiz. Trabzon kültür ve sanat şehriyken, insanlık dışı olaylarla anılması hepimizi deninde yaralıyor." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious