Trabzonlu şiddetle anılmaktan rahatsız

  • Giriş : 24.05.2007 / 22:37:00

Okutan, Trabzonlunun şiddetle ve terör olaylarıyla anılmaktan rahatsız olunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Okutan, Trabzonluların yaklaşık yüzde 75'inin son dönemde ilin şiddet ve terör olayları ile anılmasını haksız ve abartılı bir itham olarak algıladıklarını söyledi.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, kentte 4 bin 348 kişi ile görüşülerek hazırlanan ''Vatandaş Algı Anketi'' sonuçlarını açıklamak için düzenlediği basın toplantısında, anketin Trabzon'u tanımak, Trabzonlunun dertlerini, isteklerini ve sorunlarını öğrenmek adına bir kamuoyu araştırması olarak gerçekleştirildiğini belirtti.

Anket çalışmasında katılımcılara 50 soru yöneltildiğini bildiren Okutan, şöyle dedi:

''Araştırmadan çıkan sonuçlara bakıldığında, sorunların başında işsizlik, asayiş ve güvenlik, tarım alanındaki sıkıntılar, eğitim ve sosyal hizmet alanındaki eksiklikler, gıda güvenliği konularındaki denetim sıkıntıları ve sporda altyapı ihtiyaçları gelmektedir.''

Ankette en fazla dikkati çeken noktanın, 'sorunların çözümünde destek olur musunuz' sorusuna verilen yüksek orandaki 'evet' yanıtı olduğunu vurgulayan Okutan, şunları söyledi:

''Evet yanıtı, Trabzonlunun şehrine sahip çıkma noktasındaki kararlılığını ortaya koymaktadır. Bu desteği en iyi şekilde değerlendirmek de bizlerin görevidir. Ankete cevap verenlerin yaklaşık yüzde 75'i, son dönemde Trabzon'un şiddet ve terör olayları ile birlikte anılmasını haksız ve abartılı bir itham olarak algılamaktadır.''

Trabzonluların kendilerini öncelikle Trabzonspor ile sonrasında sırasıyla hamsi, kemençe, horon ve fındıkla özdeşleştirdiklerini ifade eden Vali Okutan, şöyle konuştu:

''Bilinenin aksine, Trabzonlu kendisini tabanca ile özdeşleştirmiyor.

Tabanca ile özdeşleştirenlerin oranı sadece yüzde 14'tür. Bu soru başka bölgelerde sorulsa yanıtı en az yüzde 20-25 olurdu diye düşünüyorum.

Trabzon denince akla gelen ilk 10 kişi ise Volkan Konak, Şenol Güneş, Faruk Nafiz Özak, Mehmet Ali Yılmaz, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Tekke, Hami Mandıralı, Haluk Ulusoy, Yavuz Sultan Selim ve Adnan Kahveci olarak belirlendi.''

-''KAMU HİZMETLERİNDE MEMNUNİYET ORANI DÜŞÜK''...

Vali Okutan, anket sonuçlarına göre, kamu hizmetlerinden memnuniyet oranının düşük olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Kamu hizmetlerinden memnuniyetsizlikte Trabzon halkı genel olarak personelin diyalog, güler yüz eksikliğini negatif olarak ifade etmişlerdir. Bu doğrultuda personelin halkla ilişkiler, diyalog kurma noktasında hizmet içi eğitime tabi tutulması, hizmetlerin tanımlanması gibi çalışmalar başlattık.

Memnuniyet seviyesini daha üst düzeye çıkarmak için çalışmalar yapılacak. Kamu hizmetlerinde 18 alan ile ilgili memnuniyetin araştırıldığı ankette, müftülük ve diyanet hizmetleri ile ulaşım hizmetleri haricindeki bütün hizmetlerde memnuniyet negatif ve oldukça düşüktür.''

Okutan, anket sonuçlarına göre ilde öncelikli problemin işsizlik olarak belirlendiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

''Valilik olarak, bu konularda büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz projelerimizi hazırlamaya başladık. Gençlik merkezi kurma çalışmalarına başladık. Hedefimiz kentte 20'ye yakın gençlik merkezi açmak. Hem kaynak hem de bazı prosedürleri aşmak için şimdilik çadırlarda gençlik merkezi açacağız.

Buralardan 15 bine yakın gencimizin faydalanmasını planlıyorum. Ayrıca mahallelerde 10'a yakın toplum merkezi kurmayı da planlıyoruz. Bu merkezlerde de 10 bin hanıma çeşitli konularda eğitim ve mesleki beceri kazandırılacak.''

-''TRABZON'LU ŞEHRİNE SAHİP ÇIKMAYA KARARLI''...

Trabzonlu'nun şehrine sahip çıktığını ifade eden Vali Nuri Okutan, ''Anketten çıkan en önemli husus, Trabzonlunun kendi kültürel yapısından kaynaklanan özellikleriyle birlikte şehrine sahip çıkmaya kararlı oluşudur'' dedi.

Vali Okutan, şöyle konuştu:

''Trabzonlular'dan kamu görevlilerine de güvenmelerini rica ediyorum.

Ankete cevap verenlerin yüzde 84'ü, hizmetlerin aksamadan yürüyebilmesi için vatandaşların da sorumluluğu vardır ifadesine olumlu cevap vermişlerdir. Yüzde 26'sı ise kesinlikle evet ifadesini kullanarak, konuya katılmışlardır.

Bu kararlılık, devletin de kararlılığıyla bütünleştiğinde Trabzonlu'yu gelecekte güzel günlere taşıyacaktır. Trabzon'u el birliğiyle istediğimiz ve arzuladığımız bir Trabzon haline getireceğimize inancım tamdır.''

Okutan, anket sonuçlarının, yapacakları bütün çalışma ve projelerde kendilerine yol gösterici olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious