Trabzon'nun sorunları masaya yatırıldı

Trabzon'nun sorunları masaya yatırıldı.9493
  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 'Trabzon Ekonomisinin Geliştirilmesi, Sorunların ve Çözüm Önerilerinin Tespiti' konulu toplantı Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın başkanlığında yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TTSO'da yapılan toplantıda Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, AK Parti ve CHP'li milletvekilleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, siyasi parti il başkanları, ticaret ve esnaf odaları temsilcileri ile işadamları hazır bulundu.

Toplantı sonunda yayınlanan 16 maddelik bildirgede en çok üstünde durulan konu şehrin genişlemesini ve büyümesini sağlayacak olan Güney Çevre Yolu oldu. Proje çalışmaları devam eden Güney Çevre Yolu'nun bir program dahilinde ele alınması ve 2007 yılında temel atılması için çalışmalar yapılmasının gerekliliği ifade edildi.

Trabzon'da Kamu Sabit Sermaye yatırımlarının son on yılının değerlendirildiği toplantıda, şu görüşlere yer verildi: "Trabzon'da 2005 yılında yapılan kamu harcamaları 22 kat artarak 383 milyon YTL'ye, 2006 yılının ilk 9 ayında 23 kat artış göstererek yaklaşık 391 milyon YTL'ye ulaştı. 2005-2006 yılların da Trabzon'da yapılan kamu harcamaları önceki sekiz yılın toplamına, 2006 yılının ilk dokuz ayında yapılan harcamanın da Cumhuriyet tarihinde Trabzon'da yapılan en yüksek oranda Kamu Sabit Sermaye Yatırımı oldu. İlk iki sırayı ulaşım ve sağlık sektörleri aldı."

Toplantıda, Tanjant Yolu'nun mevcut trafik sorununa çözüm getirmediği için ikinci bir tanjant yolunun yapımına ihtiyaç olduğu ve bunun Güney Çevre Yolu Projesi ile birlikte yürütülmesi gerektiği, Trabzon'un Büyükşehir Belediyesi olması için çalışmalar yapılması, kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili önemli mesafe alındığı, TOKİ ile işbirliği yapılan bu konunun verimli bir şekilde değerlendirildiği, Çömlekçi ve Esentepe Mahallelerinde de aynı çalışmaların başlatılacağı kaydedildi.

KTÜ bünyesinde açılan ve açılacak olan yüksekokul, yeni fakülteler ve birimler ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, Trabzon'un kongre ve konferanslar merkezi, eğitim ve sağlık merkezi olması yönündeki çalışmalar değerlendirildi.

Toplantıda Sarp-Batum demiryolu projesinin hayata geçirilmesi konusunda görüş birliğine varılırken, Maliye Bakanlığı'nın yetkisinde bulunan ÖTV'siz yakıt konusunda Sarp'ın kapsam içine alınması gündeme getirildi. Son olarak tamamlandığında bölge ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacak olan Sürmene Tersanesi'nin 25 Kasım 2006'da temelinin atılacağı açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious