Trabzonspor Yusuf'a fiyat biçti

Trabzonspor Yusuf'a fiyat biçti.14714
  • Giriş : 28.12.2008 / 15:19:00

Trabzonspor Kulübü Genel Saymanı Mahmut Aksu, ''Trabzonspor daha önce olduğu gibi menajerlerin yönlendirdiği değil, artık onları yönlendiren bir kulüp olarak transfer faaliyetini gerçekleştirmektedir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aksu, genel koordinatör Kenan Sönmez, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Tunç, Sırrı Eren ve genel müdür Sinan Zengin ile birlikte bir otelde düzenlediği basın toplantısında, kulübün önceki günlerde gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul'un ardından medyada yer alan bazı değerlendirmeler üzerine belli başlı konular hakkında açıklama yapmayı uygun gördüklerini belirtti.

Genel kurulda üyelere dağıtılan faaliyet raporunda hazırlanan 2009 tahmini konsolide gelir tablosunda, Bordo Mavi Enerji başlığı altında yer alan HES geliri olarak 12 milyon YTL'nin yer alması üzerine, medyada farklı değerlendirmeler yapıldığını ifade eden Aksu, şöyle konuştu:

''Buna göre öncelikle bu bedelin konsolide gelir tablosunda yer alması, bütçe tekniği açısından önem taşımaktadır. Trabzonspor Yönetimi olarak konuya başlangıçtaki bakış açımızdan farklı bir duruş içerisinde olmadığımızın bilinmesini isteriz. Öncelikli beklentimiz, yapılacak yatırımla ilgili olarak müteahhitlik karının kazanılması şeklindedir. Ancak tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bankalar vasıtasıyla bulunması planlanan kaynak konusunda kendilerinden gelecek teklifler doğrultusunda yabancı bir ortaklık yapma ortamı doğarsa bunu da değerlendirmeye alabiliriz. Bu anlamda söz konusu rakam zaten tahmini gelirler arasında faaliyet raporuna yansımıştır. Konuyla ilgili yapılan yorumlar maalesef doğru değildir. Ayrıca bugüne kadar sıfır olan bir gelir kalemini hayata geçiren ve değerli hale getiren yönetim kurulumuzun taktir edileceğine, eleştirilmesini de kamuoyunun sağduyulu vicdanına bırakıyoruz.''

-TRABZON KARADENİZSPOR-

Trabzon Karadenizspor projesinin, kulübün ihtiyacından doğan bir proje olduğunu dile getiren Aksu, şunları söyledi:

''Bugüne kadar PAF takımımızdan yetişen, ancak A takıma hemen geçiş yapamayan sporcularımızın gelişimlerini sağlayacak bir ara takıma ihtiyaç duyduğu gerçeği apaçık kendisini göstermekteydi. Ayrıca oluşan transfer koşulları açısından Trabzonspor bundan böyle yıldız adayı oyunculara yönelmeli ve bunları bir şekilde geliştirerek faydalanmanın yollarını bulmak durumundadır. Bu gerçekler ışığında hayata geçirilen Trabzon Karadenizspor projesiyle ilgili yapılan harcamalar hakkında medyada yer alan değerlendirmelerde kullanılan rakamların büyük bölümü gerçeği yansıtmamaktadır. Değirmenderespor Kulübü'nün alınması sırasında ödenen ücret, Trabzon Karadenizspor'un bu yılki İddaa geliri ve federasyon paylarıyla karşılanmaktadır. Bu projenin Trabzonspor Kulübü için ne kadar büyük önem taşıdığı ilerleyen yıllarda çok daha iyi anlaşılacaktır. Trabzon Karadenizspor'un 1 yıllık maliyeti geçen sezon bölge takımlarına yapılan toplam yardımın gerisinde kalmaktadır. Bu konudaki değerlendirmeler de gerçeği yansıtmamaktadır.''

Takıma bu sezon fazla sayıda oyuncu katılmasının nedenlerine değinen Aksu, ''İlk sırada geçen yılki performans verileri gelmektedir. Ayrıca takım içerisinde bazı gruplaşmalar yaşandığı tespit edilmiş, futbolcuların bir bölümüne de piyasa değerlerinin çok üzerinde transfer bedelleri ödendiği gerçeği göz önünde bulundurulmuştur. Başarısızlıkta sorumluluk hissetmeyen bir kadronun Trabzonspor'u büyük hedeflere taşıma imkansızlığını gören yönetim kurulumuz bu köklü değişime ihtiyaç duymuştur. Ayrıca taraftarlarımızın ve camiamızın iddialı bir takım beklentisi karşısında kaliteli ve popülaritesi yüksek oyuncularla yeni bir kadro oluşturulmuştur'' diye konuştu.

Aksu, Trabzonspor Kulübü'nün menajerlerle ilişkisinin göreve seçilmeden önce söyledikleri gibi gerçekleştiğini de kaydederek, ''Buna göre kulüp menajerlerin eline düşmemiştir. Örnek vermek gerekirse santrfor arayışındaki takıma kaleci transfer ettirilememiştir. Ya da en çok ısrarcı olan menajerin futbolcusu alınmamıştır. Trabzonspor daha önce olduğu gibi menajerlerin yönlendirdiği değil, artık onları yönlendiren bir kulüp olarak transfer faaliyetini gerçekleştirmektedir'' dedi.

Aksu, yönetim olarak göreve geldikleri günden itibaren kulübün saha içi ve dışında prestijini artırmak için çalıştıklarını ifade ederek, ''Saha içinde aldığımız başarısız neticeleri düzeltmeye çok büyük özen gösterdik. Bunun için lige süper transferler yaparak başladık. Yaptığımız transferlerde özellikle var olan gruplaşmaları azaltmaya çalıştık. Saha dışında da gelir getirici önlemler almaya çalıştık ve bu konuda önemli adımlar attık'' diye konuştu.

-TRANSFERLER-

Gökhan Ünal'a verdikleri 6 milyon 250 Avro'luk bonservis bedelini çeşitli kaynaklardan çıkardıklarını belirten Aksu, ''Gökhan Ünal saha dışında ona verdiğimiz parayı bize geri kazandırmıştır. Bunda bütün oyuncularımızın katkısı var ama Gökhan Ünal'ın katkısı oldukça fazla. 4 büyük takımdan biri olduğumuz için böyle yüksek bonservis bedelleri vererek transfer yapmak zorundaydık. Transfer yaparken şehir olarak zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Çünkü İstanbul'a bir futbolcu Trabzon'a geldiğinden çok daha ucuza gelebiliyor. Yaptığımız transferleri acele etmesek belki biraz daha ucuza alabilirdik'' dedi.

Aksu, Gökhan Ünal ve diğer transferleri yaptıktan sonra kulübün sponsorluk gelirlerinin de arttığını kaydederek, ''Şu anda 75 milyon YTL borcumuz var. Bu borcun 45 Milyon YTL'lik kısmı uzun vadeye yayılmış bir borç. Ancak 30 Milyon YTL'lik borcumuzun Mayıs ayına kadar acil ödenmesi gerekiyor. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Şu anda altında bulunduğumuz borç bizi ürkütmüyor. Bizim şu anda yayın geliri olarak içeride 10 milyon YTL paramız var. Bunun dışında bir çok kulüp gelecek yılki yayın gelirlerine temlik koymasına karşın bizim hiç dokunmadığımız 20 milyon YTL'lik bir alacağımız var'' diye konuştu.

Bursaspor'dan Yusuf'u transfer etmek için 700 bin Avro'yu gözden çıkardıklarını dile getiren Aksu, ''Yusuf, Trabzonspor'da şampiyonluk yaşamak istediğini söyledi. Ersun hoca da kendisini çok istiyor, o da Ersun Yanal ile çalışmak istiyor. Yusuf için 600 veya 700 bin Avro civarında bir bütçe ayırdık. Bu şartlarda transfer gerçekleşirse olur. 'Yusuf'un fiyatı budur' demiyorum ama bizim verebileceğimiz miktar bu. Yusuf çok kaliteli ve değerli bir futbolcu'' dedi.

Aksu, Avrupa'da Trabzonspor'un ismiyle faaliyet gösteren derneklerin durumunun hiç iç açıcı olmadığını da söyledi.

Aksu, Özkan Sümer başkanlığında kurulan izleme komitesinin yaptığı çalışmaların meyvelerini gelecek yıldan itibaren toplamaya başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*