Trabzonspor yüz güldürüyor

Trabzonspor yüz güldürüyor.13410
  • Giriş : 04.01.2008 / 12:46:00

Turkcell Süper Lig'de zor günler geçiren Trabzonspor, buna karşılık borsada yatırımcılarının yüzünü güldürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz yıl hisseleri borsada işlem gören kulüpler içerisinde en yüksek getiriyi Karadeniz temsilcisi sağladı.

Borsanın yüzde 42 getiri sağladığı 2007 yılında Trabzonspor hisselerindeki getiri yüzde 79'a ulaştı. Böylece kulüp hisseleri sadece ezeli rakiplerini geride bırakmakla kalmadı, aynı zamanda endekse de iki kata yakın fark attı.

2007 yılının en çok kazandıran ikinci kulübü ise Fenerbahçe oldu. İstikrarlı getirisine devam eden hisseler 2007 yılını yüzde 62.4 kazançla tamamladı.

Geçtiğimiz sene Galatasaray hisseleri yüzde 37 değer kazanırken, en kötü performansı gösteren ise Beşiktaş oldu. Özellikle Avrupa maçlarında zor günlergeçiren ve Lig'de de eleştirilerin hedefi olan Beşiktaş'ın hisseleri, tüm rakiplerinin değer kazandığı 2007 yılını yüzde 4.8 kayıpla noktaladı.

UZUN VADEDE EN ÇOK KİM KAZANDIRDI?

Öte yandan kulüp hisselerinin halka arz tarihlerinden itibaren elde ettiği getirilere bakıldığında daha farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Buna göre en çok kazandıran hisseler Galatasaray'ın. Kulübün mali yapısı ile ilgili onca spekülasyona krşın Galatasaray hisseleri halka arz edildiği 2002 başından bugüne kadar tam yüzde 300 değer kazandı. Yani altı sene önce hisselere 10 bin YTL yatıran herhangi bir yatırımcının portföyü 40 bin YTL'ye ulaştı.

Getiri sıralamasında ikinci sırada ise Fenerbahçe yer alıyor. Borsa ile 2004 başında tanışan hisseler, aradan geçen dönemde yüzde 222 değer kazandı.

SADECE BEŞİKTAŞ KAYBETTİRDİ

2007'yi lider olarak tamamlayan Trabzonspor hisselerinin ise geriye dönük olarak bakıldığında aynı başarıyı tekrarlayamadığı görülüyor. Trabzonspor hisselerinin halka arz edildiği 15 Nisan 2005 tarihinden bu yana getirisi yüzde 72 düzeyinde kaldı.

Beşiktaş, kulüp hisseleri arasında uzun dönemli olarak da en kötü performansı gösteren hisse olarak öne çıktı. 2002 yılı şubat ayında borsaya gelen Beşiktaş hisseleri ardan geçen dönemde yatırımcısına yüzde 18 oranında kaybettirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious