Trabzonspor'a file bekçisi forvet!

Trabzonspor'a file bekçisi forvet!.13765
  • Giriş : 01.01.2009 / 14:12:00

Trabzonspor'un Senegalli kalecisi Tony Sylva, futbola forvet olarak başladığını, mahallede yaptıkları maçlarda duruma göre hem forvet hem de kaleci olarak oynadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sylva, Tam Saha Dergisi'ndeki röportajında, futbola 11-12 yaşlarında başladığını ifade ederek, ''Mahalle arasında arkadaşlarla maçlar yaparak Futbol oynamaya başladım. 1993 yılında beni Monaco'ya transfer ettiler. Önce altyapıda, ardından da profesyonel takımda oynadım'' dedi.

Futbola forvet olarak başladığını kaydeden Sylva, şöyle devam etti:

''Mahallede yaptığımız maçlarda duruma göre hem forvet hem de kaleci olarak oynardım. Açıkçası benden başka kalecilik yapacak kimse de yoktu. Böylelikle, kaleciliğe ilk adımı attım ama bundan hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Zaten kendimi hiçbir zaman ceza sahasına hapsetmedim, adeta ikinci bir libero gibi hareket ettim. Teknik adamların da benim bu özelliğimi beğendiğine eminim. Oyunu çok iyi okumak ve oyuna katkı yapmak bir kaleci için önemli iki meziyet.''

Trabzonspor'un transfer teklifinin kendisine menajeri aracılığıyla iletildiğini belirten Sylva, ''O sırada Senegal Milli Takımı kampındaydım. Öneriyi duyunca çok mutlu oldum. Buraya gelmeden önce, bana Türkiye hakkında detaylı bilgi vereceğini bildiğim Rigobert Song'u aradım. Onun bana verdiği olumlu referansın ardından Trabzonspor'un teklifini kabul ettim'' dedi.

Trabzonspor'a ilk geldiği dönemde yedek kaldığını ifade eden Sylva, şunları kaydetti:

''Benim açımdan endişe verici ve sinir bozucu bir dönemdi. Çünkü bir takıma, bütün hafta boyunca antrenman yapıp, arkadaşlarınızı yedek kulübesinden izlemek için transfer olmazsınız. Yeni bir kulübe geldiğinizde amacınız oynamak ve bunu mümkün olduğu kadar sürekli hale getirebilmektir. Özetlersem, yedek kaldığım dönemde oldukça sıkıntılı zamanlar geçirdim. Eşimin verdiği destek sayesinde kötü duyguların üstesinden geldim.''

Tony Sylva, Trabzonspor'un bulunduğu yere kesinlikle tesadüf eseri gelmediğini kaydederek, ''Çünkü hem oyuncu kadromuz hem de teknik kadromuz kaliteli isimlerden oluşuyor. Takım bütünlüğümüz de çok iyi durumda. Bunun arkasından da başarının gelmesi doğal'' dedi.

İletişimin bir kaleci için en mühim konulardan bir tanesi olduğunu kaydeden Sylva, şunları belirtti:

''Bir tehlike anında arkadaşlarınızın dikkatini çekmeniz gerekebiliyor. Defansif olarak şu şekilde anlaşıyoruz. Ben Fransızca bildiği için Song;la iletişime geçiyorum. Song da İngilizce olarak Cale ve diğer Türk takım arkadaşlarımıza benim direktiflerimi iletiyor. Belki çok da kolay olmuyor ama hiç değilse kendimizce bir çözüm üretmiş olduk.''

Sylva, Trabzon'a gelişinin üzerinden yaklaşık altı ay geçtiğini ve takımdaki diğer yabancı oyuncuların da yardımıyla adaptasyon sürecini sorunsuz bir şekilde atlattığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*