Trabzonspor'a müjdeli haber

Trabzonspor'a müjdeli haber.15924
  • Giriş : 19.08.2008 / 10:09:00

Seyircisiz oynama cezasının içeriğinin değişmesi üzerine Trabzonspor pazar günü taraftarlarıyla buluşabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milliyet gazetesinin haberine göre, Futbol Federasyonu 2008-2009 sezonunda çirkin ve küfürlü tezahürata uygulanan seyircisiz oynama cezasının devam etmesini kararlaştırırken uygulamanın içeriğinin değişmesi Trabzonspor'un bu sezona sarkan cezasının kaldırılmasına yol açtı.

Disiplin talimatının “Çirkin ve kötü tezahurat” başlıklı 41. maddesine göre seyircisiz oynama cezasının sınırı ikiden dört maça çıkarıldı. Geçen sezonun ilk haftasındaki Sivasspor ile son haftasındaki Fenerbahçe maçlarındaki kötü tezahürat nedeniyle bir müsabakayı seyircisiz oynama cezası alan Trabzonspor'un dün PFDK'ya başvurarak cezanın kaldırılmasını talep ettiği bildirildi. Talimat değişikliklerini mağdur olan tarafın lehine yorumlayan ceza hukukuna göre bordo-mavili kulübün başvurusunun kabul edilmesine kesin gözüyle bakıldığı öğrenildi.

Puan silme kalktı

Geçen sezonun en çok tartışılan kötü ve çirkin tezahurat konusundaki yaptırımları düzenleyen yeni PFDK talimatı, seyircisiz oynama cezasına verilen para cezalarını ağırlaştırdı. Eski talimatta eylemin ikinci tekrarında seyircisiz oynama cezası verilirken yenisinde dördüncü tekrar esas alındı. Para cezaları ise ilkinde 40 bin, ikincisinde 80 bin, üçüncüsünde 160 bin, dördüncüsünde 320 bin lira olarak belirlendi. Eski talimatta fiilin altıncı tekrarında üç puan silinmesini öngören hüküm kaldırıldı. Bunun yerine küfürün yedinci tekrarına iki maç seyircisiz oynama hükmü kondu.

Tüküren yandı

Talimatın “hakaret” başlıklı 31. maddesine göre maç esnasında rakip takım futbolcusuna tüküren oyuncuya üç maç, hakem ve diğer müsabaka görevlilerine aynı eylemi gerçekleştiren oyuncuya en az sekiz müsabakadan men cezası verilmesi öngörüldü.

Federasyon yöneticileri mensupları ve hakemlere yönelik saldırılara ağır yaptırımlar getiren talimat bu eylemin cezasını on maç veya sürekli hak mahrumiyeti olarak belirledi. Maç sırasında kavga eden futbolculara ise üç maçtan başlamak üzere hak mahrumiyeti verilmesi benimsendi.

Maç yayınlarının kısıtlanması veya engellemesine yol açan kulüplere de ağır yaptırımlar geldi. Süper ligde ilk ihlalde 500 bin YTL para cezası ve iki maç saha kapatma, tekrarında ise 500 bin YTL ile üç puan silme cezası verilecek. Bu arada disiplin soruşturması sırasında tanıklık etmekten kaçanlar iki aydan bir yıla kadar cezaya çarptırılacak.

Teşvik primine ceza

Maç sonucunu etkilemeye yönelik girişimleri düzenleyen 44. madde geçmiş yıllarda tartışmalara yol açan teşvik primi ile ilgili cezalar getirdi. Futbolcu veya kulübe teşvik primi veren kişiler 3 yıla kadar men cezası, kulüpler ise küme düşme cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Olaya karışan kişi hakem ise ömür boyu men cezası alacak.

Sarı-kırmızı kart uygulaması

Talimata göre disiplin kurulu hakemin saha içinde futbolculara yönelik disiplin uygulamalarını, sarı-kırmızı kart uygulamalarını ve sonuçlarını ancak şahısta hata durumunda ortadan kaldırabilecek. 21 yaşından küçük futbolcuyu dopinge teşvik eden yönetici veya sorumluya ise ömür boyu men cezası verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*