Trabzonspor'da kara bulutlar

Trabzonspor'da kara bulutlar.14714
  • Giriş : 27.04.2009 / 09:52:00

Şampiyonluk şansını zora sokan Trabzonspor'un üzerindeki karabulutlar bir türlü dağılmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkan Şener kızıyor, Yanal her geçen gün biraz daha yıpranıyor. Taraftar kaçan şampiyonluğa yanıyor, yönetim radikal kararların eşiğinde duruyor.

Her şey 20 dakikada bitti... Hayaller, hedefler, paralar, uçup gitti. Sivasspor yenilgisi, Trabzonspor'da birçok şeyi 'temelden'sarstı.

Fanatik Gazetesi'nin haberine göre, Başkan Sadri Şener'in, iki hafta önce yaptığı çok sert çıkıştan sonra bu kez de, direkt Ersun Yanal'ı hedef alarak, “Hezimeti bana değil, hocaya sorun” ifadelerini kullanması, özellikle ikili arasındaki ilişkilerin bir daha asla eskisi gibi olmayacağının en somut kanıtı. Başkanı bu açıklamayı yapmaya sevkeden etken, aslında yönetimin de kredisinin azalmasından kaynaklanmaktaydı. Her ne kadar Yanal'a yolladığı mesaj öncesinde, ”Biz yönetim olarak üzerimize düşeni yaptık” dese de başkan biliyor ki, özellikle 'ekonomik' sebeplerden ötürü sert eleştirilerin hedefi olacaklar. Tarihin en büyük transfer harcamasının yapıldığı sezonun ilk ikinin dışında bitirilmesi bir yana, bir de 'UEFA ıskalanırsa', tıpkı ilişkiler gibi işler de sezon başındaki kadar rahat olmayacak.

Ekonomiye ağır darbe

2008-2009'da yaklaşık '60 milyon TL' harcandı, kaynakların önemli bir bölümü kullanıldı. Rüzgarı arkasına almış Trabzon, tarihi bir kombine ve ürün satışı gerçekleştirdi, sponsorluk gelirini katladı, bekleyen projelerini bitirdi. Ancak çok büyük bir sürpriz olmazsa Trabzonspor'un bu kez geçen yılın harcamaların yüzde 25'ini bile yapması mümkün değil. Zaten gelir-gider hanesinde sürekli yaklaşık '20 milyon TL açık veren' Karadeniz temsilcisi, takımda gözle görülür 'ciddi eksikler' olsa bile bunları gidermekte hayli zorlanacak. Oysa ki, şampiyonluk kaçıp en azından Şampiyonlar Ligi'ne katılmayı başarabilseydi Trabzon, kasasına '22 milyon TL' koyup rahatlayacak, ayrıca masada da yerli-yabancı rakiplerinden avantajlı olacaktı.
Şimdilik ayrılık yok

Bu işin ekonomik boyutuydu, kötü ve ruhsuz Futbol kadar Şener'i kızdıran noktaydı. Ancak Ersun Yanal'a yönetim içinde de tepkilerin olduğu bir gerçek. Her ne kadar en sert sözleri söylese de Yanal'ın kulüp içindeki 'en büyük destekçisi' yine Başkan Sadri Şener. Ekibini sakin kalmaya davet eden Trabzon'un patronu, sezon sonuna kadar ayrılık planlamıyor.

Söylentiler başladı bile

Bundan sonra Yanal'ın tavrı da belirleyici olacak. Eğer tecrübeli hoca, sezon sonunda yönetimin önünü kendisi açıp, “Bırakıyorum” derse o zaman top yönetime kalacak, bir anlamda 'kader oylaması' yapılacak. Tercihi hep yerliden yana olan Şener yönetimi, Yanal'ın ardından başka bir yerli ismin tatminkar olamamasından şüphe duyarken, şimdiden Şenol Güneş ve Giray Bulak gibi 'yerlinin yerlisi' adayların konuşulması Ersun hocayı fazlasıyla germiş durumda. Kısacası Trabzon'da kazan önümüzdeki günlerde daha fazla kaynayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*