Trabzonsporlu 11 oyuncuyu buz ısırdı

Trabzonsporlu 11 oyuncuyu buz ısırdı.14769
  • Giriş : 14.01.2008 / 16:56:00

Trabzonspor'da Sivasspor maçından sonra 11 oyuncuda buz ısırma vakasının meydana geldiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Süper Lig'in 18. haftasında Sivas'da oynanan Trabzonspor-Sivasspor maçının skorundan çok müsabakanın yaklaşık eksi 25 derecede oynanması konuşuluyor. Hava şartları nedeniyle iki takım oyuncuları da sahada zor anlar yaşadı. Maçta bir çok oyuncunun duyma konusunda sıkıntı yaşadığı dile getirilirken, Bordo-Mavili 11 oyununun dünkü maç sonrasında buz ısırması vakası meydana geldiğini açıklandı.

Kulüp Doktoru Doç. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, Sivasspor-Trabzonspor maçının resmi kayıtlara göre eksi 25 derecede oynandığını belirterek, "Sahanın zemini oldukça sertti. Hava koşulları kötüydü. Oyuncular bu şartlara uyum sağlayamadılar. İlk yarı sonunda futbolcuların donma noktasına geldiklerini gördük. Özellikle kanlanması az olan uç noktalarda burun, kulak, ayak ve el parmaklarında sorunlar yaşadık. En çok kulakta 'frozen bite' yani 'buz ısırması' vakası meydana geldi. Eğer gerekli müdahaleyi yapmasaydık kulaklarda kopmalar olabilirdi." diye konuştu.

Soğuktan en çok Umut Bulut'un etkilendiğini dile getiren Kalaycıoğlu, "Oyuncumuzun kulaklarında çok ciddi hasarlar meydana geldi. Mustafa, Yattara, Erdinç, Çağdaş ve Ayman'ın kulaklarında, Yattara'nın sağ el beşinci parmağında, Tayfun'un burun ve kulağında, Ergin'in sağ ayak üçüncü parmağında, Gökdeniz'in vücudunun çeşitli bölgelerinde donmalar meydana geldi. Kaleci Tolga Zengin'in ise sağ aşil tendonunda gerilme oldu. Bu oyuncularımızın tedavileri dünden itibaren yoğun bir şekilde devam ediyor. Özellikle periferik kan dolaşımını normale getirmek için çalışıyoruz. Umut yarınki antrenmanlara katılamayacak. Ayrıca oyuncularımızın Gençlerbirliği Oftaşspor maçına da yetişememe durumu söz konusu." diye konuştu.

Eksi 25 derecede ağır egzersiz gerektiren Futbol gibi bir spor dalının yapılmasının sakıncalı olduğunu ifade eden Kalaycıoğlu, "Aşırı soğuk insan vücudunun fizyolojik yapısının sınırlarını zorlar. Bunun sonucunda geriye dönüşümü olmayan çok ciddi kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Daha da ötesinde soğuk havayı kaldıramayacak bir vücutta dolaşım ve solunum bozukluğuna bağlı ölüm olayı bile olabilir." açıklamasında bulundu.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious