Trabzon'un fethinin 545. yıldönümü kutlandı

Trabzon'un fethinin 545. yıldönümü kutlandı.9493
  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Trabzon'un fethinin 545. yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Daha sonra fetih yürüyüşüyle birlikte Atapark'ta düzenlenen kutlama programına geçildi. Buradaki törende, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz, daire ve birim amirleri, askeri erkan, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethinin 545. yıldönümü nedeniyle günün anlamına hitaben konuşan Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, "Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Trabzon, stratejik bir liman kenti ve batının doğuya açılan kapısı olması nedeniyle tarihin her döneminde dikkat çeken bir şehir olmuştur. Bu nedenle Anadolu'ya egemen olmak ve Kafkasya'yı kontrol etmek isteyen güçler Trabzon'u ellerinde bulundurmak istemişlerdir." dedi.

Canalioğlu konuşmasında, "1461 yılının yaz sonlarına doğru bizzat Fatih'in komuta ettiği Ordu tarafından kuşatılan Kommenos Krallığı'nın merkezi Trabzon, kuşatmaya uzun süre dayanamayarak teslim oldu. Böylece Trabzon'un fethedilerek Türklerin egemenliği altına alınmış oldu. Trabzon'u bize miras bırakan Fatih'in geniş ufuklu devlet adamlılığını, bu vatanın kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk'ün bilgeliğini, milletiyle bütünleşerek oluşturulan devlet hassasiyetini en üst düzeyde tutmayı akıllardan çıkartılmaması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, folklor gösterilerinin ardından Trabzon'un fethi ile ilgili düzenlenen koşu, resim şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Fetih koşusunda dereceye girenler ödüllerini Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın elinden aldı.

Fetih kutlama programı Trabzon Belediyesi Mehteran Takımı'nın yaptığı gösterilerle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious