Trabzon'un üzerine gelinmesi haksızlık

Trabzon'un üzerine gelinmesi haksızlık.6599
  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, "Hrant Dink cinayetinin ardından Trabzon'un üzerine gelinmesi haksızlık" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Yavuzdemir, olaya adı karışan Mc Donald's bombacısı Yasin Hayal'in niçin izlenmediğine ilişkin yayınlarla ilgili olarak da Avrupa Birliği Uyum Yasaları nedeniyle insanların eskisi gibi takip edilemediğini söyledi.

Trabzon Valiliği girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Yavuzdemir, herkesin karşı fikirdeki insanın da fikrini hazmetmesi gerektiğini söyledi. Vali Yavuzdemir, demokrasilerde zıt fikirlerin bir arada yaşadığı zemin bulunduğunu hatırlatarak, "O yüzden gençlerimizi demokrasiye gönül vermiş şekilde yetiştirmemiz lazım. Bunun için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekir" dedi. Vali Yavuzdemir, Hrant Dink cinayeti ardından `Trabzon'un üzerine gelindiğini', bunun haksızlık olduğunu anlatırken şöyle konuştu:

"Başka yerde de olabilir. Gençliğin sorunları sadece Trabzon'da değil her yerde aynıdır. Bu bir vaka. Sanayileşmiş toplum, şehir yaşamı anne babanın çocuklarıyla daha fazla ilgilenmesinin gerekliliğini ortaya koyuyor. Çocuk evden çıkıp, geç saatte dönse bile anne babanın haberi olmuyor. Çocukların boş zamanlarını geçirdiği atari ve internet salonlarıyla ilgili sıkı yasal düzenleme getirilmesi gerekir. Atari salonlarında oynanan oyunlar gençleri daha saldırgan hale getiriyor. Medyanın da bize gençliğin yetişmesinde destek olması l^azım. Gençliği şiddete yönlendirecek unsurlardan uzak durmamız l^azım. Ayrıca uyuşturucu ile mücadele çok gerekli. Gençliğimizi tehdit ediyor. Gençler arasında uyuşturucu hap, esrar kullanımı artış gösteriyor. Bu durumu önlemek için okul önlerinde polisiye tedbir alıyoruz. Anne- babalara, velilere büyük görev düşüyor. Çocukların yaşantı ve davranışlarını kontrol etmeleri l^azım. Trabzon'da huzurun sağlanması için elimizden geleni yapıyoruz. 2006'da asayiş olaylarında azalma var. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili basın toplantısı yapacağız."

"MAHKEME KARARI OLMADAN TAKİP EDEMEZSİN"
Vali Yavuzdemir, Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olduğu gerekçesiyle gözaltında bulundurulan Yasin Hayal' in, McDonalds restorunun bombalanması olayı ardından neden takip edilmediğine ilişkin eleştiriler olduğu hatırlatılınca şu karşılığı verdi:

"Mahkeme kararı olmadan kişileri takip edemezsin. Burada polis ve jandarmanın son derece tam yetkiliymiş gibi olduğu söyleniyor. Pek değil. Polis ve jandarma mevzuatta kayıtlı yasaların verdiği yetki çerçevesinde hareket edebilir. İnsanların peşine düşüp takip etmek eskisi gibi değil artık. AB uyum yasaları ile değişti. Kişileri rahatsız edemezsin. Ancak hakim kararı olursa takip edebilirsin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious