Trafiği rahatlatacak Metrobüs, deneme sürüşü yapacak

Trafiği rahatlatacak Metrobüs, deneme sürüşü yapacak.26201
  • Giriş : 16.09.2007 / 08:51:00

Hollanda'dan ithal edilen 50 metrobüsten 2'si okulların açılacağı yarın deneme sürüşü yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul trafiğini çözmek için Topkapı-Küçükçekmece arasında E-5 üzerinde çalışacak metrobüslerin ilk etapta 2 tanesi önceki gün Hollanda'dan İstanbul'a getirildi. Metrobüslerle beraber eğitim amaçlı olarak metrobüs kaptanları da geldi. Çift körüklü, 3 özürlü girişi olan metrobüslerde güvenlik kameraları var. Tercihli yolun kenarına belli aralıklarla sinyal veren cihazlar döşeniyor, otobüsteki algılayıcı yolun kenarından verilen sinyali alıyor ve araç şöförün direksiyon çevirmesine gerek kalmadan yoldaki elektriksel sinyali takip ediyor, istenirse şöförün kullanacağı moda geçilebiliyor. Küçükçekmece-Topkapı arasında yapım çalışmaları tamamlanmak üzere olan metrobüs hattıyla Sultançiftliği-Edirnekapı raylı sistem hattı yarın hizmete girecek.

1 HAFTA ÜCRETSİZ

Topkapı-Küçükçekmece arasında seferlerine başlayacak metrobüs ve Sultançiftliği-Edirnekapı hafif metrosu 1 hafta süreyle ücretsiz hizmet verecek. Bu hatlarda 24 Eylül'den itibaren yılbaşına kadar yüzde 50 indirimli yolcu taşınacak. 2007-2008 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle 17-18-19 Eylül tarihlerinde 06.00-10.00 ile 16.00-20.00 saatleri arasında İETT ve özel halk otobüsleri, vapur, deniz motorları, metro ve hafif metro ücretsiz hizmet verecek. Yarından itibaren İETT seferleri kaldırılacak. Projenin 2. ayağı Avcılar hattının da tamamlanmasıyla minibüslerin farklı bir hata kaydırılması planlanıyor. 650 minibüsün çalıştığı Küçükçekmece-Topkapı hattında günlük 600 bin yolcu taşınıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne maliyeti 700 bin euro olan metrobüsler 75 kilometre hızla sınırlandırılıyor. Aracın 7 litre hacminde doğalgazla çalışan bujili motoru var. Son derece sessiz ve GPL ile beslenen hibrid motoru sayesinde yelkenlideymiş hissi veriyor. Günlük ortalama 170 bin yolcu taşıyacak ve duraklara sıfır yanaşacak metrobüsler özürlü vatandaşlar için de kullanışlı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious