Trafik canavarı Meclis'e tasındı

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

Kurban Bayramı'nda, aralarında eski Bakan Mustafa Taşar ve CHP Milletvekili Nezir Büyükcengiz'in de olduğu 61 kişinin hayatını kaybetmesi, 'trafik canavarı'nı yeniden gündeme taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu kanun teklifi vererek, BM Dünya Trafik Mağdurları Günü'nün Türkiye'de de kabul edilmesini istedi. Teklifin yasalaşması halinde, kasım ayının ilk pazar gününde anma törenleri düzenlenecek.

Uslu, trafik kazalarının Türkiye'nin 'kronik meselesi' olduğunu belirterek, Uluslararası Karayolu Trafik ve Kaza Veri Tabanı'na göre, Türkiye'nin 20 ülke içinde 100 bin insana düşen ölü sayısında birinci olduğunu hatırlattı. Uslu, 'Sadece 2006 yılının ilk 11 ayında meydana gelen trafik kazalarında Türkiye, 3 bin 74 vatandaşını kaybetmiş, 124 bin 345 vatandaşımız yaralanmıştır' dedi.

100 BİN ARACA 41 ÖLÜ

Uslu, 2005 yılında BM tarafından Kasım ayının üçüncü pazarının 'Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü' olarak kabul edildiğini ifade etti. Uslu, Almanya'da yüz bin araca 12 ölü düştüğünü belirterek, 'Nüfusu bu ülke ile neredeyse aynı olan Türkiye'de ise sayı 41. Aradaki fark, trafik kültürü farkı' diye konuştu. Zeynep Karahan Uslu, 'Çeyrek yüzyıllık veriye baktığımızda, Ardahan ili nüfusu kadar insanımızı toprağa gömdük. Ardahan'ın nüfusu, 2000 yılına göre 133 bin 756. Trafikte çeyrek yüzyılda kaybettiğimiz vatandaşımızın sayısı ise 137 bin 186' ifadesini kullandı.

Vekiller de trafik mağduru

- Sanayi Bakanı Ali Coşkun, 1992 yılında geçirdiği kazada kızı ile eşini kaybetti.

- TBMM Başkanı Arınç, en küçük oğlunu bir trafik kazasında kaybetti. Küçük çocuğa tren çarptığı öğrenildi.

- CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan'ın 16 yaşındaki oğlu Engin Konya-Ankara karayolundaki trafik kazasında hayatını kaybetti.

- Anavatan Partisi Mersin Milletvekili Hüseyin Güler Tarsus'ta Trafik Kazası geçirdi. Araçta bulunan eşi Zahide Güler (37) ve kayınvalidesi Atiye Canbolat hayatını kaybetti. Kendisi ve 2 çocuğu yaralandı.

- CHP Konya Milletvekili

Nezir Büyükcengiz trafik

kazasında öldü.

- AKP Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle, trafik kazasında ağır yaralandı. Uzun süre komada kalan Gülle, yine bir mucize eseri hayata döndü.

- CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım'ın oğlu trafik kazasında ağır yaralandı. 17 yaşındaki genç 3 aylık komadan sonra hayata döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious