Trafik cezaları ağırlaşıyor

Trafik cezaları ağırlaşıyor.12132
  • Giriş : 23.09.2008 / 18:18:00

Alkollü araba kullanana 750 YTL para cezası. İşte Trafik Kanunu'nun değişmesi için hazırlanan taslak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trafik Kanunu'nun değişmesi için bir yasa taslağı hazırlandı. Bu taslağa gçre ehliyetlerde değişiklik olacak, ehliyetsiz bir biçimde trafiğe çıkan sürücüye 1 yıl hapis cezası verilecek, alkollü araç kullanan sürücüye ise aldığı alkol oranına göre 500-750 YTL para cezası kesilecek.Trafikte kemer takmamanın cezası 55 YTL'den 125 YTL'ye çıkıyor. İşte taslağa göre bazı düzenlemeler şöyle:

* Sürücü belgesi sınıfları ve bu sınıflar ile kullanılabilecek araçlar, BM Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi ve AB mevzuatına göre düzenlenecek.

* Belediyeler, yerleştirdiği teknik cihazlarla, tespit ettiği kural ihlali dolayısıyla idari para cezası vermeye yetkili olacak.

* Azami hız sınırları, eskiden, şehir içi 50 km., şehirlerarası tek şeritli karayolunda 90 km. ve otoyolda 120 km. idi. Bölünmüş yollarda hız limiti 110 km. olacak.

* Hız sınırları da yeniden düzenleniyor. Sınırları yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşan sürücülere 125 YTL ceza kesilecek. Hız sınırını yüzde 30'dan fazla aşan sürücülere 250 YTL idari para cezası verilecek. Eskiden bu oran yüzde 50 idi. Hız sınırlarını bir yıl içinde beş defa ihlal edenlerin ehliyetleri bir yıl süreyle geri alınacak.

* 0.51 promil ile 1.00 promil arasında alkollü olduğu tespit edilen sürücüye 500 YTL ceza verilecek ve sürücü belgesi altı ay süreyle geri alınacak. 1.01 ile 1.25 promil arasında alkollü olduğu tespit edilen sürücüye 750 YTL ceza verilip, sürücü belgesi bir yıl süreyle geri alınacak.

* Sürücü belgesi olmaksızın veya sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanan kişi 1 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Eskiden bu durumdakiler 1 aydan 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanıyordu. Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmayanlara 125 YTL idari para cezası verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*