Trafik cezaları PTT'ye yatırılabilecek

Trafik cezaları PTT'ye yatırılabilecek.29236
  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Trafik cezaları ile otoyollardan kaçak geçiş yapan araçlara ait geçiş ücreti ve idari para cezası tutanakları, PTT vasıtasıyla tebliğ edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Emniyet Genel Müdür Vekili Necati Altıntaş ve PTT Genel Müdürü Osman Tural konuya ilişkin 4'lü protokol imzaladı.

Protokol töreninde konuşan Arıoğlu, proje ile cezaların tebliğ ve tahsilatında yaşanan sıkıntıların aşılacağını ifade etti. Emniyet ve Karayolları genel müdürlüklerinin ceza tutanaklarını hem dosya olarak hem de elektronik ortamda PTT'ye ulaştıracağını anlatan Arıoğlu, projede en büyük işin PTT Genel Müdürlüğü'ne düştüğünü söyledi.

PTT'nin tebliğ ettiği tutanaklardan 1 ay içinde yapılacak tahsilat için İdare'den yüzde 3 komisyon alacağını belirten Arıoğlu, özellikle Karayollarının kestiği cezaların yüksek olması nedeniyle belge başına komisyon tutarının 10 YTL ile sınırlı tutulduğunu söyledi. PTT'nin tahsilatları ertesi gün Hazine hesabına aktaracağını dile getiren Arıoğlu, 1 ay geçtikten sonra yapılacak tahsilatların ise komisyon dışında tutulacağını ve bankalar gibi vergi dairelerinin hesaplarına gönderileceğini söyledi. Ödemesini 1 ay içinde yapanlara yönelik bazı kolaylıkların söz konusu olduğunu ifade eden Arıoğlu, tebligatın da tahsilatın da artık daha hızlı olacağına inandıklarını vurguladı. Arıoğlu, “(Polis bu cezayı bana nereden tebliğ edecek) düşüncesinden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyebilirim” dedi.

Emniyet Genel Müdür Vekili Necati Altıntaş da tebligat konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle vatandaşların ceza kesen polisler ile “nasıl olsa tebligat yok yaz polis bey yaz” diyerek “dalga geçtiğini” kaydetti. Hiç kimsenin polisi küçük düşürmeye hakkı olmadığını belirten Altıntaş, otoriteyi sağlamak ve karayollarında güvenli, düzenli ulaşımı temin etmek gerektiğini söyledi. Altıntaş, projenin bu amaca büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan da otoyollarda kaçak geçiş yapanlardan alınacak geçiş ücreti ve idari para cezalarının tebligatında sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, cezaların bir an önce tahsil edilmesinin önemini vurguladı.

YAKLAŞIK 3 BİN PTT'DE TAHSİLAT YAPILACAK

PTT Genel Müdürü Osman Tural, PTT'nin “posta hizmeti” ve “finansal hizmetler” olmak üzere 2 temel hizmet alanı olduğunu belirterek, projenin, bu iki noktayı da kapsadığını kaydetti. Cezaları vatandaşa tebliğ edeceklerini ve tahsilatın da ya tebligat sırasında ya da online hizmet veren PTT'lerde yapılacağını anlatan Tural, 3 bin 22 PTT'den, 2 bin 967'sinin online hizmet verdiğini, geri kalanın da Telekom altyapısı sağlandığı ölçüde sisteme dahil olacağını belirtti.
Tural, projeyi başaracak deneyime sahip olduklarını belirterek, “Halen 50 katrilyonliralık meblağ bizim üzerimizden dönüyor” dedi.

Konuşmaların ardından Arıoğlu, Turhan, Altıntaş ve Tural, 4'lü protokole imza koydu. Ayrıca Karayolları, Emniyet ve PTT arasında da teknik koşullara ilişkin bir protokol imzalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious