Trafik her 90 saniyede bir can alıyor

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bir raporuna göre, dünyada her 90 saniyede, 25 yaşından genç bir kişi trafik kazasında yaşamını yitiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgütün raporunda, her gün aralarında yayalar ve yolcular ile bisiklet, motosiklet ve otomobil sürücülerinin bulunduğu 25 yaşından küçük bin 49 gencin trafik kazalarında öldüğü belirtildi.

Trafik kazalarının, 15-19 yaşlarındaki gençlerin en büyük ölüm nedeni olduğu belirtilen raporda, 10-14 ve 20-24 yaşlarındaki gençlerin de en büyük ikinci ölüm nedeninin trafik kazaları olduğu ifade edildi.

WHO'nun 'Yol Güvenliği ve Gençler' konulu ilk raporunu Paris'te basına sunan örgüt yetkililerinden Jose Capel Ferrer, trafik kazalarında Dünya savaşlarındaki kadar insanın öldüğünü söyledi.

Rapora göre, trafik kazalarında her yıl 1.2 milyon insan yaşamını yitiriyor, milyonlarca insan da yaralanıyor.

2002 verilerine dayandırılan raporda, 2002'de trafik kazalarında ölen 25 yaşın altındaki 383 bin kişinin yarısının Afrika ve Güneydoğu Asya'da öldükleri belirtiliyor.

WHO'dan video klipli kampanya

WHO ayrıca, tüm dünyada 6 dilde yayımlanacak trafik kazalarının engellenmesi için hazırlanan 5 video klibi tanıttı.

Video kliplerde, gençlerden araç kullanmadan önce alkol almamaları, bisiklet ve motosiklet kullanırken kask takmaları, emniyet kemerlerini bağlamaları, çok hızlı araç kullanmamaları ve araç sürücülerinin kendilerini görmesini kolaylaştırmaları tavsiyelerinde bulunuluyor.

WHO yetkilileri, bu 5 tavsiyeye uyulmasının her yıl milyonlarca yaşamı kurtaracağını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious