Trafik kazaları 4 milyar YTL zarar verdi!

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Türkiye’de alınan tedbirlere rağmen trafik terörüne her yıl yüzlerce insan kurban veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terörle adeta yarış içinde olan trafik kazalarında ölen insan sayısı terörde kaybedilen insan sayısından fazla. Kazalarda ölen insanlar bir yana trafik canavarı ülke ekonomisine de büyük maddi zararlar veriyor. Son 7 yılda trafik kazalarının ülke ekonomisine verdiği zarar tam 4 milyar YTL.

Türkiye’de her yıl ortalama 3 bin 500 insan trafik kazasında hayatını kaybederken 135 bin 224 insan ciddi şekilde yaralanıyor. Sadece 7 yıl içinde binlerce kişi trafik terörüne kurban gitti.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce trafik kaza istatistikleri çerçevesinde yapılan değerlendirmelere göre, son 7 yıl içinde toplam 3 milyon 540 bin 750 Trafik Kazası meydana geldi.

Bu kazalarda 786 bin 4 kişi yaralanırken; 22 bin 623 kişi ise hayatını kaybetti. Trafik kazaların Türk ekonomisine verdiği maddi zarar yaklaşık 4 milyar 185 milyon YTL.

Dünyanın gelişmiş ülkeleri ile Türkiye arasındaki bu büyük uçurum eğitim ve trafik ve yol güvenliği standartlarındaki farklılıklardan kaynaklanıyor.

Sorunun çözümü ise toplumun trafik kurallarına uyma zorunluluğu konusunda bilinçlendirilmesinden geçiyor. Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de ehliyet alma şartları daha kolay. Yapılan yasal değişiklikler dahi, insanların araç kullanma yeterliliğini kazandırmıyor.

Medyada sürekli birçok insanın ehliyetsiz araç kullandığı ve trafik kurallarına uymayan sürücülerin haberleri yer alıyor. Alınan tedbirler yeterli gelmiyor. Türkiye’de kazaların en büyük sebebi ise sürücü hatalarından kaynaklanıyor.

Dünya’da ise 100 bin taşıt ve 100 bin kilometre üzerinden yapılan hesaba göre ölüm oranları Amerika’da 0.3, İngiltere’de 1, Almanya’da 1, Fransa’da 1.9, Japonya’da 1.4, Türkiye’de ise 10. Yani bu ülkelerde her gün ortalama bir kişi ölürken Türkiye’de 10 kişi ölüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious