Trafik kazaları can alıyor

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Haftada 159 kişi trafik kazasına kurban gidiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Memiş, Balıkesir'in Burhaniye İlçesi İskele Mahallesi Dalyan Mevkii Dilan Sitesi'nde konuyla ilgili basın toplantısı yaptı. Memiş, "Bizler 11 bin fahri trafik müfettişi olarak yaz mevsiminde trafik terörü için mücadele veriyoruz. Türkiye'de haftada 159 kişi trafikte kurban veriyoruz. Bu da günde 20 kişiyi bulmaktadır. Temmuz ayından itibaren bu sayı 25-30 rakamına çıkıyor. Bunun da sebepleri yol kapasiteleri yazın 4 kat artması ve alkollü araç kullanılması" şeklinde konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre 2004 yılında dünyada yılda 1 milyon 214 kişi trafik kazalarında ölmekte olduğunu açıklayan Memiş, yaklaşık 50 milyon kişinin de yaralandığını belirtildi. Gelişmiş ülkelerin karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolunu eşit olarak kullandığını, Türkiye'nin ise sadece karayolunu yüzde 95 oranında kullandığını belirten Türkiye Fahri Müfettişler Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İlhan Memiş, şunları söyledi: "72 milyonluk ülkede 12 milyon civarında araç vardır. 7 kişiye bir araç düşmektedir. Her 50 kilometreye bir Acil Yardım İstasyonu kurulması gerekirken 20 yıldır bu istasyonların kurulmaması kazalardaki ölümleri de arttırmaktadır."

Memiş, yazın araç kullananların genelde tecrübesiz gençler olduğunu, tecrübeli sürücülerin uzun yollarda araçlarını gençlere vermeleri ve onların da süratlerini kontrol edememeleri sonucu birçok kazaların meydana geldiğini vurguladı. Memiş, ülkemizde özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında trafik denetimlerinin artırılması, 24 saat esası ile çalışılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious