Trafik kazalarında 8 günde tam 122 kişi öldü

Trafik kazalarında 8 günde tam 122 kişi öldü.14012
  • Giriş : 12.08.2008 / 23:32:00
  • Güncelleme : 12.08.2008 / 22:18:58

Yurt genelinde 4-11 Ağustos tarihleri arasındaki toplam 233 trafik kazası meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hamdi Çelikbaş'ın haberi

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 4 Ağustos-11 Ağustos 2008 tarihlerinde yurt genelinde toplam 233 Trafik Kazası oldu. Trafik kazaları ile ölü ve yaralı sayısının günlere göre dağılımı şöyle:

Tarih Kaza Ölü Yaralı

4 Ağustos Pazartesi 40 19 132

5 Ağustos Salı 40 9 152

6 Ağustos Çarşamba 22 9 93

7 Ağustos Perşembe 29 11 85

8 Ağustos Cuma 21 13 78

9 Ağustos Cumartesi 22 11 77

10 Ağustos Pazar 29 32 104

11 Ağustos Pazartesi 30 18 90

***********************************************

TOPLAM: 233 122 711


(Not: Kaza verileri, söz konusu tarihlerde AA muhabirlerinin haberlerinden derlenmiştir.)

-YAZ AYLARINDA ÖZELLİKLE HAFTA SONLARINA DİKKAT-
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Daire Başkanı Celal Uzunkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz dönemlerinde özellikle hafta sonları kazalarda artış gözlendiğini belirterek, sürücüleri uyardı.

Trafik kazalarına neden olan etkenler arasında aşırı hız, alkollü araç kullanma ve bazı kural ihlallerinin öne çıktığını belirten Uzunkaya, kazaların büyük bir bölümünün sürücü hatalarından kaynaklandığının altını çizdi.

İstatistiklere göre yaz aylarında meydana gelen trafik kazalarında günde ortalama 10-15 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Uzunkaya, şöyle devam etti:

''Bu rakamlar kimi günlerde önemli derecede artmaktadır. Mesela geçen hafta Malatya'da bir düğün konvoyunda meydana gelen kazada, bir minibüsün şarampole yuvarlanması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı. Yapılan soruşturmada, minibüs sürücüsünün alkollü olduğu ortaya çıktı. Ayrıca araca kapasitesinin üzerinde yolcu alındığı belirlendi. Şimdi bu araçtaki 20 kişi, yolculuk sırasında sürücünün alkollü olduğunu hiç mi fark etmedi?''

-''TERÖRE BU KADAR KURBAN VERMİYORUZ''-

İstatistiklere göre, geçen yıl trafik kazalarında yaklaşık 5 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildiren öldüğünü kaydeden Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Celal Uzunkaya, yaptıkları araştırmalarda Kazalardaki toplam ölü sayısı kadar yaralının da hastanelerde hayatını kaybettiğini belirterek, bu rakamın 10 bine ulaştığını vurguladı.

Terör saldırıları sonrası toplum olarak gösterilen tepki ve hassasiyetin, trafik kazalarında ortaya çıkan bu acı tablo karşısında da gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Uzunkaya, ''teröre bu kadar kurban vermiyoruz. Bu gerçek karşısında herkesin trafikte daha duyarlı ve dikkatli olması kaçınılmaz'' diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü olarak trafikteki denetleme ve uygulamalarını artırdıklarını dile getiren Celal Uzunkaya, bu çerçevede 2008 yılının ilk 7 ayında meydana gelen ölümlü trafik kazalarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17, ölü sayılarında ise yüzde 19 azalma kaydedildiğini belirtti.

-TRAFİK KAZASINDA YARALANANLARIN DURUMU TAKİP EDİLECEK-

Trafik kazalarının ulusal bir sorun olarak algılanması gerektiğini dile getiren Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Daire Başkanı Celal Uzunkaya, polis teşkilatı olarak bu çerçevede çeşitli projeler üzerinde çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Bir süre önce bazı bankalar ve cep telefonu operatörleriyle görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak, bu görüşmeler sonrası söz konusu kurumların fatura veya elektronik mesajlar aracılığıyla, vatandaşları trafik kazalarına karşı çeşitli sloganlarla uyardıklarını belirten Uzunkaya, sorunun çözümü için eğitim ve uyarıların sürekliliğini işaret etti.

Trafik sorununun gözler önüne serilmesi için istatistiklerin büyük bir önem taşıdığını söyleyen Celal Uzunkaya, şu an için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine yansıyan rakamların, ekiplerin olay yerindeki tutanakları ile sevk edilen yaralıların ambulans hastaneye ulaşıncaya kadar ki durumlarını yansıttığını anlattı.

Ancak hastaneye kaldırılan yaralılardan bir bölümünün de tedavi sürecinde hayatını kaybettiğini hatırlatan Uzunkaya, ''Sağlık Bakanlığı ve TÜİK ile birlikte yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz. Buna göre trafik kazalarında yaralanarak hastanelerde tedavi altına alınanların durumları bir ay boyunca takip edilecek. Böylece kazaların asıl bilançosu ortaya çıkmış olacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*