Trafik kazalarının sonuçları inanılmaz boyutlarda

Trafik kazalarının sonuçları inanılmaz boyutlarda.15222
  • Giriş : 04.05.2008 / 12:54:00

Türkiye'deki trafik kazalarının sonuçları inanılmaz boyutlara ulaşıyor. 'Nası Yani?' programında ortaya konulan rakamlar oldukça ürkütücüydü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CNNTURK'te Beyazıt Öztürk ve Güven Kıraç'ın sundukları 'Nası Yani?' programında trafik konusu masaya yatırıldı.

Programa konuk olan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Celal Uzunkaya'nın açıkladığı trafik kazalarıyla ilgili sonuçlar ekran başındaki herkesi ürküttü.

2006 yılına göre 2007 yılında trafik kazalarında yüzde 17 civarında bir artış olduğunu söyleyen Uzunkaya, ölümlü kazalarda ise kısmi bir düşüş olduğu bilgisini verdi. Ancak bunun iyimser bir tablo olmadığını da vurgulayan Celal Uzunkaya, resmi rakamlara göre 2007'de meydana gelen trafik kazalarıyla ilgili şu çarpıcı rakamları verdi:

-Polis ve Jandarma bölgesi kaza sayısı: 825 bin

-Bu kazalarda yaralanan ya da sakat kalanların sayısı: 188 bin kişi

-Resmi rakamlara göre kaza anında ölenlerin sayısı: 5400 kişi, tedavi sürecindeki ölümlerle bu sayı 10 bine çıkmakta.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Uzunkaya, bu verilerin ne kadar ürkütücü olduğunu anlatmak için şöyle bir benzetme yaptı:

"10 bin nüfuslu bir ilçe merkezini düşünün, kum saati 1 ocakta başlıyor ve 31 Aralık'ta bitiyor. Bu süre içinde bu ilçedeki bütün insanlar ölmüş oluyor. 188 bin yaralı ve sakat kalan insanı düşünürsek yine aynı benzetmeden yola çıkarak bir yıl içinde bir ilin yeni doğmuşundan en yaşlısına kadar herkesin sargılar içerisinde olduğunu, kimisinin tekerlekli sandalyede, kimisinin yoğun bakımda, ayağı, bacağı yaralı olarak düşünün. İşte biz böyle bir tabloyu bir kısır döngü olarak her yıl yaşıyoruz.

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious