Trafik sıkışıklığını önlemek için durağı kaldırdılar

Trafik sıkışıklığını önlemek için durağı kaldırdılar.13719
  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Adana'da trafik sıkışıklığını önlemek için şehiriçi ulaşımı sağlayan araçların artık Küçüksaat'te durması yasaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vatandaşlar, Çetinkaya ile Vakıflar Sarayı arasının çok uzak olduğunu hatırlatarak, alışveriş yapanların eşyalarıyla araçlara binmesinin zor olacağını söyledi. Yeni uygulamada da Vakıflar Sarayı'nda sıkışıklık oldu.

Sabah saatlerinde Küçüksaat duraklarında vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. Şehiriçi ulaşımı sağlayan dolmuş, halk ve belediye otobüslerinin buradaki durakta yolcu indirme-bindirme yapmasına trafik polisleri müdahale etti.

Şehiriçi taşıma araçlarına binmelerine izin verilmeyen vatandaşlarla polisler arasında da zaman zaman gerginlik yaşandı. Küçüksaat duraklarının en uygun yer olduğunu anlatan Ömer Kılıç, "2 durak arası bayağı bir mesafe herkes kafasına göre iş yapıyor. Trafik böyle sıkışıklıktan mı kurtulur." dedi.

Melih Mutluses, trafik karmaşasının önüne geçmek için üst ve alt geçit yapılması gerektiğini söyledi.

Çevre esnafı da şehir merkezinde yapılan yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Eceteks'in sahibi Selçuk Ecemiş, uygulamadan sabah haberleri olduğunu kaydetti.

Ecemiş, Küçüksaat duraklarının en az 50 yıllık mazisi olduğunu anlatarak, "Her arkadaşın kendine göre bir ödemesi var. Kimseye sormadan, haber vermeden yapılan bu düzenlemeyi anlamak mümkün değil. Yıllardan beri durak olarak kullanılan bu yer şehrin en geniş alanı. Trafik sıkışıklığı bu şekilde daha çok artar." dedi.

Özgelinkaya Unlu Mamülleri işletmecisi Ahmet Yarar ise hiç haber vermeden yapılan ye uygulamayla büyük zarar göreceklerini kaydetti. Yarar, düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini yoksa tüm esnafların kararı protesto edeceklerini söyledi.

Bu arada, kamuoyu bilgilendirilmeden yapılan değişiklik vatandaşları zora soktu. Ellerinde eşyaları ile durakta bekleyenler, polislerin ulaşım araçlarına binmesine izin vermemesinden sıkıntı yaşadı. Şehiriçi ulaşımı sağlayan araç sürücüleri de Küçüksaat durağında konulan yasağı bilmedikleri için yolcu indirmeye çalıştı.

Trafik Denetleme Şube Müdürü Arif Yılmaz, yeni düzenlemenin şehirçi trafik akışının rahatlatmak için alınan UKOME kararı gereğince uygulandığını söyledi.

Küçüksaat duraklarında vatandaşlar ile sürücülerin trafik polislerince uyarılarak yeni duraklara yönlendirme yapıldığını dile getiren Yılmaz, "Yeni düzenlemede zamana ihtiyaç var. Amacımız şehirçinde vatandaşların daha rahat hareket etmeleri sağlamak." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious