Trafik sıkışıklığının Türkiye'ye maliyeti 2 milyar dolar!

Trafik sıkışıklığının Türkiye'ye maliyeti 2 milyar dolar!.19483
  • Giriş : 29.11.2007 / 02:00:00
  • Güncelleme : 29.11.2007 / 00:36:07

İstanbul trafiğindeki 45 dakikalık bir tıkanıklığın ekonomiye maliyetinin 2 milyar doların üzerinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün İstanbul trafiğini saatlerce kilitleyen iki Trafik Kazası, trafik kazalarının toplumsal maliyetini bir kez daha gündeme getirdi. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve 24 arkadaşı, İstanbul trafiği için meclis araştırması açılmasını istedi. Araştırma önergesinde, İstanbul'da kavşaklar için harcanan paranın, israfa yol açtığına dikkat çekildi ve İstanbul trafiğindeki 45 dakikalık bir tıkanıklığın ekonomiye maliyetinin 2 milyar doların üzerinde olduğu belirtildi.

Dün İstanbul'un Anadolu yakası TEM Ümraniye mevkiinde devrilen tır ve bu zincirleme kazaya karışan 6 araç ile E-5 Bostancı istikametinde meydana gelen kaza, İstanbul trafiğini saatlerce kilitledi.

İşyerleri ve okullarına gitmek isteyenler yine günü çile doldurarak geçirdi. Hastalar hastanelere zamanında yetiştirilemedi.

CHP, TBMM Başkanlığı'na verdiği araştırma önergesi ile başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelindeki trafik sorununa dikkati çekti. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve arkadaşlarınca verilen araştırma önergesinde İstanbul'daki 45 dakikalık trafik tıkanıklığının maliyetinin yıllık 2 milyar doların üzerinde olduğu bildirildi.

Araştırma önergesinde "İstanbul'da yaşanan trafik yoğunluğunun nedeni, ilgili kurum ve kurulların olumsuz görüş bildirmelerine rağmen yapılan plan tadilleri ve iyi planlanmayan kavşak çalışmalarıdır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious