'Trafik sorunun çözümü için etkili önlemler alınıyor'

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, ekonomik ve sosyal hayatta derin ve acı izler bırakan trafik sorununun çözümünün, bütün toplumun ortak sorumluluğu olduğunu belirterek, trafik sorununun çözümü için etkin önlemler alındığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Aksu mesajında, trafiğin halen önlenemez kayıplar verilen bir alan olduğunu vurgulayarak, Türkiye genelinde yaklaşık 2 bin kilometre yol, 30 bin kilometre devlet yolu, 30 bin kilometre il yolu ve 325 bin kilometre köy yolu bulunduğunu; sürücü belgesi sayısının 17 milyonu, tescil edilmiş araç sayısının ise 11 milyonu aştığını belirtti.

Hükümetin başlattığı 15 bin kilometre duble yol ve karayolu alt yapısının iyileştirilmesi ile daha güvenli bir trafik seyrine kavuşulacağını ifade eden Aksu, şimdiden yapılan 7 bin kilometrelik dulbe yol ile trafik kazalarında önemli bir düşüş yaşandığına dikkat çekti.

Aksu, trafik alt yapısının yanında, yasal düzenlemelerin de ihmal edilmediğini belirterek trafik konusunda kamuoyu duyarlılığını arttırmayı da hedeflediklerini kaydetti.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "Modern hayatla tanışmış her toplumda trafik kazaları, acil çözüm gerektiren çok ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının önlenmesi konusunda alınan mesafe inkar edilemeyecek düzeyde olması ve trafik kazalarından dolayı meydana gelen ölümler yıllar itibariyle önemli düşüşler göstermiş olmasına rağmen, ne yazık ki trafik halen önemli kayıplar verdiğimiz bir alan olma özelliğini korumaktadır." dedi.

Bakan Aksu, 2004 yılını 'Trafik Yılı' olarak ilan ettiklerini ve son üç yıldır bakanlığın koordinesinde çeşitli etkinliklerle trafik bilincinin oluşturulması konusunda büyük yol katedildiğini vurgulayarak, "Bu duygu ve düşüncelerle; karayolu trafik haftası etkinlikleriyle oluşturulacak trafik bilinci ile, yavrularımız, ailelerimiz ve yüce milletimiz için trafik kazalarından uzak, başarılı, mutlu nice yıllar diliyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious