Trafik stresi ömrü kısaltıyor

Trafik stresi ömrü kısaltıyor.13719
  • Giriş : 08.03.2006 / 00:00:00

Trafik kabusu, hem zihin hem de beden sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Bu yüzden trafikte rahatlama tekniklerini bilmelisiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak uzman Psikolog Dr. Aslıhan Tokgöz, trafik yoğunluğunun sebep olduğu stresi kontrol altına almanın mümkün olduğunu belirtiyor.

NELER YAPABİLİRİZ?
Klasik müzik dinlemek, sakinleşmek için idealdir. Ancak trafikte canlı ve eğlenceli müzik dinlenmesi daha doğrudur.
Yavaş ve derin nefes alarak gevşeme sağlanabilir. İçinde bulunulan durumla ilgili algılama değiştirilmeli. Trafik sorunu, olumsuz olarak algılanmaktansa, nötr hale getirilmeli. Örneğin; 'Kahrolası trafik' yerine, 'Trafik benim günlük yaşantımın bir parçası, işime gidip gelebilmek için bu trafiği yaşamalıyım' şeklinde düşünmek, daha yatıştırıcı olacaktır.
Dikkatimizi daha olumlu ve zevkli şeylere çevirmek yararlı olacaktır. Örneğin; radyoda zevkimize göre bir program belirlemek (tartışma programları gibi), günlük olarak takip etmek veya arabada yanınızda biri veya birileri varsa ilginç, dikkat çekici konular üzerinde sohbet etmek olabilir.
Stres anında ağız kuruluğu yaşanacağından araçta su bulundurulmalı. Bununla birlikte yemesi kolay (meyve gibi) yiyecekler, dikkat dağıtmak ve var olan açlığı kısa süreli bastırmak adına iyi olabilir. Ancak bu işlemin araç kullanmaya engel olmayacak şekilde yapılması gerekir.

Kalp krizi riski var
YoĞun trafikte uzun süre araç kullanmak kalp krizi riskini artırıyor. Ölümcül olmayan kalp krizi geçirmiş hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda, bu hastaların kalp krizi geçirmeden önceki 3 günde trafikte sorun yaşadıklarının veya yoğun trafiğe maruz kaldıklarının tespit edildiğini belirtti. Yoğun trafik sırasında sadece stres değil araçların meydana getirdiği gerek egzoz gazı gerekse klaksonları aracılığıyla oluşan kirliliğin de kalp krizi gelişimine katkısı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious