Trafik terörünün 7 yıllık bilançosu!

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Trafik terörünün 7 yıllık bilançosu: 3.5 milyon kaza, 22 bin ölü, 786 bin yaralı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’de son 7 yılda meydana gelen 3 milyon 540 bin 750 trafik kazasında 22 bin 623 kişi öldü, 786 bin 4 kişi de yaralandı.
CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in, 2000 yılı itibariyle meydana gelen trafik kazalarına ilişkin soru önergesi, 22 Temmuzda yapılacak genel seçim nedeniyle görevinden ayrılan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun imzasıyla cevaplandırıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik kaza istatistikleri çerçevesinde yapılan değerlendirmelere göre, trafik kazalarının yoğun olduğu yol kesimleri, mevsim, gün ve saatler tespit edilerek bu doğrultuda denetimler yapılıyor. Trafik kazalarında artış görülen illerde, ’haftalık şok denetimler’ uygulanıyor.
Verilen cevapta, şu bilgilere yer verildi:
"Ülkemiz genelinde son 7 yıl içinde toplam 3 milyon 540 bin 750 Trafik Kazası meydana geldi. Bu kazalarda 786 bin 4 kişinin yaralandığı, 22 bin 623 kişinin ise hayatını kaybettiği tespit edildi. Maddi hasarın ise yaklaşık 4 milyar 185 milyon YTL olduğu tahmin edilmektedir.
Trafik kazalarının oluş yerleri incelendiğinde, genellikle cadde ve sokaklar, devlet yolu, il yolu ve otoyolların ilk sıraları aldığı, sürücü kusurlarına bakıldığında ise arkadan çarpma, doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma ve kavşaklarda geçiş önceliğine uymama gibi trafik ihlallerinin ilk sıraları aldığı tespit edilmiştir." Bölünmüş yol çalışmaları yapılan yerlerde meydana gelen trafik kazalarında, bir önceki yıla oranla önemli ölçüde azalma olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious