Trafik terörünün önüne, kurallara uyarak geçilir

Trafik terörünün önüne, kurallara uyarak geçilir.13719
  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası sebebiyle Erzincan Emniyet Müdürlüğü tarafından İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programda, yılın başarılı trafik görevlilerine ve örnek ticari araç sürücüsüne plaket verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası sebebiyle, İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen törene Erzincan Valisi Ali Güngör, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İbrahim Güven, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Erzincan Şubesi Başkanı Mustafa Taşdemir, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Erzincan Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli ekipler amiri Komiser Tuncay Orhan, dünyada her yıl trafik kazaları sonucu 800 bin insanın hayatını kaybettiğine vurgu yaparak, "Bu kazalarda 15 milyon insan yaralandı. Türkiye'de her yıl ortalama 600 Trafik Kazası meydana gelirken, kazalarda günde 5 ila 20 arasında vatandaş ölmektedir. 200 kadar kişi de hafif veya ağır şekilde yaralanmaktadır." dedi. Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisinin trafik sıkıntısı olduğunu belirten Orhan, trafik sorunun her geçen gün daha fazla büyüdüğünü ve adeta kanayan yara haline geldiğini söyledi. Kazalarda ölüme neden olan en büyük etkenlerin başında, emniyet kemeri takmamak geldiğini dile getiren Orhan, emniyet kemeri takıldığı takdirde kurtulma imkanının yüzde 40 oranında arttığına değindi. Orhan, "Toplum içinde her hangi bir kurala uymadığımız zaman, yapılan hatayı düzeltmek için zamanımız olabilir, özür dileyebiliriz. Ancak trafik kurallarında yapılan hatalarda bunu düşünecek zaman ve fırsatımız olmaz" diye konuştu.

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Erzincan Şubesi başkanı Mustafa Taşdemir ise, Türkiye'de her yıl kazalarda ölenlerin sayısı 8 binin üzerinde olduğunu, yaralananların sayısının ise 110 bini geçtiğini vurguladı. Trafik canavarının sadece tedbirlerle önlenmeyeceğine dikkat çeken Taşdemir, "Yasaların, sorumluluk verdiği tüm yetkili kuruluşlar ve halkımızın bu önemli konuda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Trafik kazalarının hedefinde, çocuk, yaşlı, genç, bayan, erkek ayrımı gözetmeden hepimiz varız. Trafik kurallarına uymanın yanı sıra, biraz saygı, biraz sabır, biraz sevgi ve hoşgörü, trafik problemlerini çözmeye yardımcı olacaktır" ifadelerine yer verdi.

Programda ayrıca Erzincan Polis Meslek Yüksek Okulu Tiyatro gurubu tarafından sahnelenen 'Ehliyet senin neyine, dön Şinasi köyüne' isimli tiyatro gösterisi izleyicilerin beğenisine sunuldu. Programın sonunda ise yılın en başarılı trafik görevlileri seçilen Polis Memurları Mehmet Mustafa Bozkurt ve Yunus Subaşı ile Jandarma Başçavuş Ahmet Ertuğrul'a sertifika ve plaketleri Erzincan Valisi Ali Güngör tarafından verildi. Yılın örnek ticari araç şoförü seçilen Gülağa Işık'a (60) ise plaketi Erzincan Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin tarafından verildi. Programda son olarak, Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan İlköğretimler ve Liseler arası düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir dalında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious