Trafikte her gün yeni bir facia

Trafikte her gün yeni bir facia .8053
  • Giriş : 20.08.2007 / 16:15:00
  • Güncelleme : 20.08.2007 / 16:35:29

Anadolu yollarında birbiri ardına meydana gelen kazalarla yasa boğuluyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün bir kaza haberi de Şırnak'tan geldi:

İdil ilçesindeki trafik kazasında 13 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de ağır yaralandı. Piknik yapmak için Midyat'a giden kişileri taşıyan 73 D 1001 plakalı minibüs, Öğündük köyü yakınlarında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu şarampole yuvarlandı. Kazada hayatını kaybeden gençlerin, kazandıkları üniversitenin sevincini paylaşmak üzere pikniğe gittikleri öğrenildi. Bu arada önceki gün Şanlıurfa'da tarım işçilerini taşıyan kamyonet ve bir kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada ölenlerin sayısı 18'e yükseldi. Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar, yaz aylarında pek çok mevsimlik işçinin trafik kazalarına kurban gitmesinin tesadüf olmadığını vurguluyor. Tarım işçilerinin ilkel şartlarda taşındığına dikkat çeken Tombaklar, "Türkiye'de hayvanlar bile belli standartlara göre taşınıyor. Düşmemeleri için bağlanıyor, şoför hayvanın zarar görmemesi için süratine dikkat ediyor. Oysa tarım işçilerine hayvanlar kadar bile değer verilmiyor." diyor.

40 yılda 137 bin kişi yollarda can verdi

Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan kamyon, otobüs ve minibüslerin yaptığı kazalar yolları kan gölüne çeviriyor. 10 YTL yevmiye kazanmak için yollara düşen işçiler, trafik terörüne yenik düşüyor. Trafik kazalarıyla ilgili istatistikler de acı bir gerçeği ortaya koyuyor. 30 yıldır PKK'yla yapılan mücadelede 40 bin kişi hayatını kaybederken aynı sürede trafik terörüne 137 binden fazla kurban verildi.

Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar, her yıl yaz aylarında pek çok mevsimlik işçinin trafik kazalarına kurban gitmesinin tesadüf olmadığını söylüyor. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde tarım işçilerinin çoğunlukla kamyon kasalarında, ilkel şartlarda taşındığına dikkat çeken Tombaklar, "Türkiye'de hayvanlar bile belli standartlara göre taşınıyor. Tarım işçilerine hayvanlar kadar bile değer verilmiyor." diyerek acı bir gerçeği dile getiriyor.

Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri, Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Başkanı Kudret Asma ise kamyon ve kamyonet kasasında insan taşımanın yasak olduğunu hatırlatıyor. Denetimlerin yetersiz kaldığı için bu tür olayların önlenemediğini kaydeden Asma, şehirlerarası çalışan kamyon ve kamyonetlerin de otobüsler gibi 'garaj' sistemine alınması gerektiğini savunuyor. Asma, "Bu araçlar çıkış ve varış noktalarıyla ara duraklarda sürücüsünden taşıdığı yüke kadar kontrolden geçirilmeli." önerisinde bulunuyor.

Kudret Asma, yükselen hava sıcaklıklarının da trafik kazalarını artırdığı görüşünde. Bunaltıcı yaz sıcaklarının şoförleri olumsuz etkilediğini belirten Asma, "Yüksek sıcaklıklarda tekerleklerin basınç oranı değiştiği için araç kullanımı zorlaşıyor. Ayrıca kışın buzlu yollarda ve yağmurlu havalarda da araç kullanımı özel bilgi gerektiriyor. Ancak sürücü kurslarında şoför adaylarına değişik hava şartlarında nasıl araç kullanacakları öğretilmiyor." şeklinde bilgi veriyor.

Kamyonda ölüm yolculuğu

6 Ağustos 2007'de 14 kişilik bir minibüse binen 24 Adıyamanlı mevsimlik işçi Sivas'ta kaza geçirdi. Kapasitesinin neredeyse iki katı yolcu taşıyan minibüste kurtulan olmadı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri araçtan cesetleri bile güçlükle çıkarabildi. 18 Ağustos'ta da Şanlıurfa'da tarım işçilerini taşıyan bir kamyonet kaza yaptı. Kazada 18 kişi hayatını kaybetti. 8 Ağustos tarihinde Niğde'de meydana gelen kazada da bir fındık işçisi ölürken 20 kişi yaralandı. Bu kazadan bir gün sonra Adıyaman'da mevsimlik işçileri taşıyan bir kamyon şarampole yuvarlandı. Kazada 29 kişi ağır yaralandı. Şanlıurfa'da meydana gelen benzer bir kazada da 45 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Son iki ayda büyük bölümü Güneydoğu bölgesinden olmak üzere toplam 54 mevsimlik tarım işçisi trafik kazalarına kurban gitti.

Üniversite sevincini paylaşmak isterken öldüler

Şırnak'ın İdil ilçesinde üniversiteyi kazanan gençler, bu sevinci paylaşmak üzere pikniğe giderken kaza geçirdi. Kazada 11 kişi hayatını kaybetti. Çoğu aynı aileden olan gençler, üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra pazar günü Mardin'in Nusaybin ilçesi yakınlarındaki Beyazsu piknik alanına gitmeye karar verdiler. Öğrenciler, sabah saatlerinde bir araya gelerek Abuzet Bütrü yönetimindeki 73 D 1001 plakalı minibüse bindiler. Minibüs Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Öğündük köyü yakınlarında devrildi. Kazada 11 kişi hayatını kaybetti. Genç öğrencilerin acı haberi Şırnak'ı yasa bürüdü. Cenaze törenine katılan eğitimciler ve aileleri, başarılı öğrencileri için gözyaşı döktü.

Cenazeden dönenleri taşıyan araç uçuruma yuvarlandı: 8 ölü

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, cenazeden dönenleri taşıyan bir minibüs uçuruma yuvarlandı. Kazada 8 kişi öldü, 22 kişi yaralandı. Safranbolu'da, Kastamonu-Bartın yol ayırımında saat 17.00 sıralarında meydana gelen tarafik kazasında, Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde katıldıkları cenazeden İstanbul'a döndükleri belirlenen 30 kişiyi taşıyan 34 TD 762 plakalı minibüs virajı alamayarak 50 metrelik uçuruma yuvarlandı. Kazada 8 kişi ölürken 3'i ağır 22 kişi de yaralandı. Yaralılar Safranbolu ve Karabük devlet hastanelerine kaldırılırken, kazada ölenlerin kimliklerinin belirlenmesine çalışılıyor.

İşçi taşıyan minibüsle otomobil çarpıştı: 21 yaralı

Manisa'nın Alaşehir ilçesi yakınlarında, mevsimlik işçi taşıyan minibüsün otomobille çarpışması sonucu 1'i ağır 21 kişi yaralandı. Alaşehir-Salihli yolunun Akkeçili köyü mevkiinde, Alaşehir'den Salihli yönüne giden Hakan Erdoğmuş (27) yönetimindeki 35 UR 698 plakalı otomobil, karşı yönden gelen Ali Koç'un kullandığı 35 AB 754 plakalı minibüsle çarpıştı. Çarpışmanın ardından devrilen minibüste bulunan 20 işçi ile otomobilde bulunan Hakan Erdoğmuş yaralandı. Yaralılar, Alaşehir Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Antalya'nın Manavgat ilçesinde ise komşularının düğününe giden ailenin bulunduğu otomobil minibüs ile çarpıştı. 7 kişinin yaralandığı kazada durumu ağır olan 7 yaşındaki Mert İmri kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Ağustos, ayında kazalar artıyor

Uzmanlar, ağustos ayını kaza ayı olarak niteliyor. 2006 yılında Türkiye'de meydana gelen 601 bin 851 trafik kazasında toplam 4 bin 633 kişi öldü. Bunun 416'sı ağustos aylarında meydana geldi. 2005 Ağustos'unda ise trafik kazalarında 417 kişi ölmüştü. Ağustosun tatil mevsimi olması, sıcakların artması, hafta sonu alkollü olarak direksiyon başına geçilmesinin kaza riskini artırdığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious