Trafikte ölüm teminatı 60 bin YTL

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Yeni yılda, Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortasında, otomobil, minibüs ve otobüsler için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 60 bin YTL olarak belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanlığının “Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatı'nda Değişiklik Yapan Tarife ve Talimatı Tebliği”, “Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapan Tarife ve Talimat Tebliği” ile “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapan Tarife ve Talimat Tebliğ”leri Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğler 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

“Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik yapan Tarife ve Talimatı Tebliği'ne” göre Karayolu Taşıma Kanunu hükümleri çerçevesinde, yolcu taşımacılığı yapan şehirlerarası ve uluslararası taşımacılar, taşıt türleri itibariyle belirli teminatları almak zorunda.

TEMİNAT VE PRİM TUTARLARI

Bu kapsamda, 1 Ocak 2007'dan itibaren, otomobil için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 60 bin YTL, kaza başına 420 bin YTL olarak belirlenirken, prim de 42 YTL oldu. Minibüs (8-14 kişilik) için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 60 bin YTL, kaza başına 840 bin YTL, prim tutarı ise 105 YTL olarak belirlendi. Otobüs (15-25 kişilik) için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 60 bin YTL, kaza başına 1 milyon 500 bin YTL, prim tutarı 126 YTL oldu. Otobüs (26 kişi ve üzeri) için ise tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatları kişi başına 60 bin YTL, kaza başına 3 milyon YTL, prim tutarı da 300 YTL oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious